| prs0396 a întrebat:

Salut, am si eu nevoie de parerea unui specialist. Care este diferenta intre memoria DDR3 si cea DDR3L? Vreau sa-mi achizitionez un laptop, si nu stiu cu ce tip de memorie sa-l cumpar! deci?

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

DDR3L sunt tot memorii ddr3 dar functioneaza la tensiuni mai mici (1, 25-1, 35 V) si astfel nu se incalzesc. Sunt mai bune pentru laptopuri deoarece acestea stau prost cu aerisirea. De altfel "L" vine de la Lower voltage (tensiune mica).

| AL3xx19 a răspuns:

Nu sunt un expert dar am gasit un articol explicit unde spune: DDR3L face exact acelasi lucru ca DDR3, dar functioneaza la un voltaj mai mic, deci mai putina caldura si durata de viata mai mare.