| XxF3l1xX a întrebat:

Vreau sa ma duc cu niste tovarasi la mare cu trenul (personalul de preferat) si nu vreau sa platesc pretul intreg al biletului de 30 lei! Cu carnetul de elev vizat am inteles ca se face o reducere de 50% daca nu ma insel. Problema este ca eu nu am carnet de elev, insa sunt clasa a XI-a (asta e o alta problema). Credeti ca as putea sa imprumut un carnet al unui coleg de la mine din clasa si sa pun poza mea la carnet? Ce ziceti?

Răspuns Câştigător
| maria4343 a răspuns:

Nu cred ca te va ajuta, caci ei se uita si la datele personale. (eu stiam ca nr. matricol este important, cel mai probabil si scoala). Nu cred ca liceul este deschis pe timpul verii si mai ales pentru a-ti face un carnet, dar poate macar la anul se va rezolva aceasta problema. Incearca sa iei legatura cu diriginta/dirigintele pentru ajutor sau intreaba la casa de bilete daca este vreo modalitate de a primi reducerea. Sper ca te-am ajutat!

| XxF3l1xX explică (pentru maria4343):

Da...Deci sa inteleg ca nu pot sa beneficiez de reducere cu imprumutul carnetului de la un coleg anume din cauza nr. matricol...Multumesc foarte mult pentru raspuns!

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Poti calatori doar cu carnetul de elev. Mergi la scoala sa-ti elibereze unul la secretariat. Uite: http://www.cfrcalatori.ro/ro/facilitati/reduceri-elevi-studenti
Vezi ca ai peste 14 ani si trebuie sa prezinti cartea de identitate. Falsul se pedepseste si 14 ani in sus raspunzi legal.

| XxF3l1xX explică (pentru Salontanul):

Nu vreau sa falsific nimic, voiam doar sa stiu daca pot lua carnetul de elev de la un coleg de clasa ca sa pot beneficia de reducere! Multumesc!

| Salontanul a răspuns (pentru XxF3l1xX):

Ala-i fals cand pui poza ta pe alt carnet si uz de fals cand il folosesti! http://legeaz.net/noul-cod-penal/art-323
Pentru ca (probabil) esti minor vei face jumatate din pedeapsa si vei merge apoi intr-o institutie speciala pentru copii.