| djdjdj a întrebat:

Salutare, am si eu o intrebare legata de o cazare la hotel/pensiune. Cum se procedeaza? (Nu am fost niciodata si habar n am ) de ex daca iau o camera pentru o noapte, pot sta 4-5 ore si apoi sa predau cheia? Si inca o chestie pot sta 2 persoane in aceeas camera daca camera este de o persoana? Camera se poate lua si doar pentru o zi? Poate vi se pare ciudat dar pe net n-am gasit raspunsuri la intrebarile astea, Multumesc!

13 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Poți sta cît vrei in intervalul de o zi, de regulă ziua hoteliera incepe și se sfirseste la 12 ziua. Chiar și o jumătate de ora, daca vrei sa dai bani degeaba happy
O camera, daca nu se specifica, se presupune că e de doua persoane. Daca e doar de una, intra la regim "single", și e mai ieftina decat una normala, "double"

| Holiday a răspuns (pentru cristi202):

"de regulă ziua hoteliera incepe și se sfirseste la 12 ziua."

De fapt, nu. De obicei prima zi incepe intre 13 si 14 si ultima se termina intre 10.30 si 12. Din motive evidente.

| cristi202 a răspuns (pentru Holiday):

Pai ori e 13, ori e 14. Trebuie sa te hotărăști.
Și cu privire la final.
happy

| Holiday a răspuns (pentru cristi202):

"Pai ori e 13, ori e 14. "

Cateodata parca esti complet tembel. Normal ca ori e 13, ori 14. Depinde in principal de ora de checkout, dar si de alti factori. Cu cat e mai tarziu checkout-ul, cu atat mai tarziu e checkin-ul. Faptul ca fabuleaza unii, ca si tine, pe net referitor la asta, nu schimba situatia. Nu poate exista aceeasi ora de checkin cu cea de checkout. De ce? Pentru ca trebuie pregatita camera. Nu poti caza pe altcineva pana nu se face curatenie, se schimba lenjerii, prosoape, papuci, halatele, produse de igiena, etc, etc. Pentru pregatirea camerelor, in general se aloca 2 ore. Ca sa te convingi, intra pe un site de rezervari online, alege orice hotel/pensiune/apartament, cauta detaliile despre subiectul discutiei si o sa vezi ca intotdeauna ora e diferita.

| cristi202 a răspuns (pentru Holiday):

Da, e 13.05. happy
Faci iar pe desteptul, ca și în alte dati
Se poate jongla cu timpul. Nu toți intra la 12 fix. Nu toți iasă la 12 fix. De fapt, arareori se întâmplă asta. Unii iau camera abia seara, cei care sunt in tranzit. Așa ca niciodată un hotel nu e mereu plin, mai ales la ora 12, sa fie nevoie cum spui tu de acel timp pentru aranjarea camerei. Unii pleacă de dimineața devreme, tot acolo e. Sunt și camere neocupate, doar in weekend și de sărbători pe litoral și pe Valea Prahovei (asta că e aproape de București), se lucrează la capacitate maxima, dar nu îți vin sau pleacă toți la 12 fix. Însă in multe locuri de cazare se specifica că ora 12 e ora eliberării camerei. Doar intr-un loc am văzut pusa ora 14
O spun in cunoștinta de cauza. De doi ani de zile umblu cu cortul cu bicicleta, dar an de an înainte am mers cu dormitul la pensiuni, hoteluri, campinguri. In plus, am iesit de foarte multe ori cu soția în cate un weekend.
Au fost situații cînd am putut sta, după ce am vorbit cu proprietarul, asta la pensiuni, și pana seara fara probleme. Totul tine de informare, cînd se vine și cînd se pleaca, și nu o dată am auzit la recepții cum se organizau lucrurile în acest sens.

| Holiday a răspuns (pentru cristi202):

Esti dus, drate....Esti complet rupt de realitate. Normal ca exista si exceptii, cand te poti caza ceva mai devreme, sau poti sta ceva mai tarziu, daca e camera gata, sau nu e ocupata imediat dupa tine. Doar ca, inclusiv legea prevede ca orele de checkin si checkout sa fie stabilite clar, iar clientii informati. Este un sistem de siguranta, atat pentru clienti, cat si pentru hotelieri. In plus, nici nu are importanta cand pleaca clientul. Programul personalului din hotelurile serioase este stabilit exact. De la ora cutare, la ora cutare se fac urmatoare, apoi alea si alelalte. Nu se fac dupa ureche. Deci camerele for fi pregatite tot in intervalul dintre checkout si checkin, conform programului, nicidecum cand pleaca clientul. Acum nah, la astea o stea doua, sau pe la pensiuni obscure, e posibil sa nu existe vreo organizare, ca doar suntem in Romania si unii fac lucrurile dupa ureche. Dar la orice hotel serios, atat din Romania, cat si din alte tari, lucrurile stau exact cum ti-am spus.
Da un nume de hotel, pensiune unde ai stat, si ne uitam pe site-ul lor, sau pe booking, etc si vedem ce scrie despre checkin si checkout.
Aaa, si pentru cultura ta, cand se face o rezervare, este blocata o anumita camera nu "vedem care o fi libera atunci". In 95% dintre cazuri vei fi cazat exact in camera alocata cand ai facut rezervarea, nu in alta, chiar daca mai sunt 10 similare libere. Tine tot de organizare si e foarte logic sa fie asa.

| cristi202 a răspuns (pentru Holiday):

"legea prevede ca orele de checkin si checkout sa fie stabilite clar, iar clientii informati" așa e, și de regula e ora 12. Ambele. Ai dreptul sa stai o zi de 24 de ore.
"Programul personalului din hotelurile serioase este stabilit exact." Nu e așa, se lucrează cu oamenii ce pleaca și vin oricind, deci programul e imprevizibil. De regulă se face curățenie imediat după plecarea clientului, daca camerista nu e ocupata cu alta camera. Asta ca camera sa fie libera, gata de ocupare cît mai repede.
"camerele for fi pregatite tot in intervalul dintre checkout si checkin" Glumești! Pentru asta îți trebuie o camerista de fiecare camera. Ce faci daca ai trei cameriste la 20 de camere? Cum le faci in acel timp presupus de care zici? Cine e dus?

Întrebare: cît ai umblat tu, ca sa știi concret, cum stau lucrurile în realitate? Spune sincer!

| Holiday a răspuns (pentru cristi202):

"cît ai umblat tu, ca sa știi concret, cum stau lucrurile în realitate? Spune sincer!"

10 ani am lucrat in vanzari pe relatia cu distribuitorii din Romania. Adica faceam deplasari in tara 2-4 zile saptamanal (adica 1-3 nopti cazare). La o medie de 2/sapt, inseamna aproximativ 1000 de nopti cazare cam prin toate orasele mari din tara. Plus concediile anuale in tara, sau strainatate. De ceva timp nu mai am treaba cu jobul prin tara, dar stau anual cam 5 saptamani plecat in concediu, mai mult pe afara, plus macar un weekend pe luna prin tara, cand nu sunt plecat in concediu. Peste tot sunt aceleasi reguli. Checkin la o anumita ora, checkout la alta ora, mai devreme.

Dar repet, gasesti zeci de mii de oferte de cazare pe internet. La toate vei vedea scris clar orele de checkin si de checkout in prezentare, si la toate sunt diferite.

"De regulă se face curățenie imediat după plecarea clientului, daca camerista nu e ocupata cu alta camera."

De fapt nu se intampla deloc asa. Cameristele au si alte sarcini in afara de a pregati camerele. Poate nu ai observat, dar daca pe perioada cat stai in hotel vine sa-ti schimbe prosoape, lenjerie pat, articole de igiena, etc, si sa curete camera pe la ora 10, sa zicem, in ziua in care trebuie sa pleci, nu apare la ora aia. tocmai pentru stie ca se va elibera camera si vine dupa ora de checkout sa pregateasca camera pentru cei care urmeaza sa vina. Repet, in hotelurile cat de cat serioase, se lucreaza dupa un program clar si logic, nu dupa cum bate vantul.

"și de regula e ora 12. Ambele. Ai dreptul sa stai o zi de 24 de ore."

Nu.

| Violleta2022 a răspuns:

Camerele la hotel se iau pe zi, indiferent ca tu vrei sa stai cateva ore, tot ai obligatia sa platesti complet ziua.
Ei trebuie oricum sa adune asternurile, cearsafurile, prosoapele, sa curete cada, baia sa schimeb totul dupa tine, imediat cum ai plecat, indiferent ca ai stat inchis in camera 24 de ore sau numai 1 ora.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Stai cat vrei intre orele de check-in si check-out. De platit platesti insa pentru o zi intreaga de cazare.

Daca camera e de 1 persoana nu pot sta doua.

| Wr3nch a răspuns:

Daca nu iei camera single oricum platesti pentru 2 din start, deci va puteti face treaba linistiti.

| Lioana a răspuns:

Da. Se poate sa inchiriezi o camera pentru o zi. Mai putin de o zi nu se poate. Tu daca vrei sa stai doar cateva ore tot o zi intreaga trebuie sa platesti. Pe cei de la hotel nu-i intereseaza ca tu stai mai putin cata vreme camera e platita.
De obicei pretul e pe camera, nu pe persoana, asa ca pot sta cate persoane incap. Dar daca e camera de o persoana va fi doar un pat de o persoana in camera.