| HerrAdrian a întrebat:

Salutare, cum se poate repara o fila dintr-o carte? Fila este foarte fragilă, o pot capsa cu capsatorul?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Capsat cu capsatorul se va rupe usor.
Tai o fasie de hartie de scris (sau hartie calc) cu lungime cat este inaltimea paginii si latime de 2-2.5cm.
Ungi pe o parte fasia de hartie taiata subtire, cu un adeziv de hartie (poate fi o pasta de constistena medie spre subtire amestecata din faina si apa - adeziv traditional excelent pentru hartie).
Asezi fasia de hartie cu partea unsa in egala masura pe foaia-problema si pagina alaturata ("in colt") si presezi bine cu degetul.
Se lasa sa se usuce complet (o zi).
La nevoie, se mai pune la fel inca o fasie de hartie pe partea dorsala al paginii-problema.

| Violleta2022 a răspuns:

Pune banda de scotch pe toata lungimea paginii, dar jumate pe o pagina si jumate pe cealalta pagina.

| Dragobeta a răspuns:

Daca o capsezi, o strici de tot.
O lipesti cu scotch.