| Erin28 a întrebat:

Salutare!
Daca ați fost cazați în astfel de locuri, știți cămine studențești private in Timișoara, care sa fie decente și să ofere, in mare parte, ce promit? Adică, știu că e de multe numai imaginea. In București știu că sunt multe cămine studențești private, dar în Timișoara am citit doar de unul singur.

6 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Intră pe grupuri de timișkoreni, întreabă acolo și vei găsi foarte multe răspunsuri, eu îți pot spune că la Brașov căminele universității sunt imaculate, iar căminele private sunt jegoase.

| Erin28 explică (pentru Frank51):

Depinde de fiecare loc si de cum sunt ingrijite. Verisorul meu a optat pentru un camin privat, care ii ofera conditiile unui apartament, plateste 250 de euro, cu toate cheltuielile incluse. A stat la camin, in Bucuresti, la Politehnica, numai ca nu a avut colegi prea buni si cand a cerut sa fie mutat in alta camera, i s-a spus ca multi ar vrea sa stea in camin, iar el, ca a prins un loc, refuza. A spus ca nu era curatenie si ca totul era destul de neglijent ingrijir, asa ca a plecat de acolo.

| Frank51 a răspuns (pentru Erin28):

Nu depinde de loc, depinde de conducere și de oameni.

Eu în ăștia 4 ani am dat doar de colegi mișto, cu care m-am înțeles extraordinar și am făcut curățenie. La fel, femeile de servici fac curățenie zilnic, avem net, apă caldă, bucătărie, terasă, am chiuvetă în cameră, șamd.

| Erin28 explică (pentru Frank51):

Așa este. Am câteva colege de clasa care ar vrea sa închiriem împreun sun apartament, pentru că majoritatea vor să meargă în Timișoara. însă, când am mers împreună în excursia de Crăciun, organizată cu clasa, una dintre aceste colege și-a lăsat lucrurile împrăștiate peste tot, sunt oameni și oameni. Acum, depinde de cine dau. Sunt unii care nu respectă curățenia, nu le pasa de părerile și nevoile altora. Cred că ai avut mare noroc sa ai parte de oameni de treabă.

| Frank51 a răspuns (pentru Erin28):

Cu inchiriatul e cu dus și întors, merge doar dacă o faci cu un prieten foarte bun, nu cu cineva cunoscut recent. Apartamentul e bun atunci când ai probleme cu intimitatea( gen ai gagică și vrei s-o. sau ți-e jenă să stai la cămin) în rest din toate punctele de vedere merită căminul.

| Erin28 explică (pentru Frank51):

Da. Mi-ar fi mult mai ușor să stau la un cămin daca as știi că m-aș putea vedea mai des și cu prietenii mei mai des. O sa mă hotărăsc eu până la urmă.
Mulțumesc!