| h379m3973423 a întrebat:

Salutare,
De ce la mașinile de spălat pentru "capacitatea de încărcare" se folosește ca unitate de măsură cea a masei(kg)?
Ne arată la ce masă rezistă mașina sau?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca orice motor exista o sarcina pe care o suporta fara probleme. Sarcina suportata se masoara standard in kilograme pentru ca asta e unitatea de masura in sistemul international (SI).
La fel cum o locomotiva poate trage un anumit numar de vagoane incarcate cu carbune, niste sute de tone trase. Peste acea limita, locomotiva cedeaza si ori nu mai trage daca e la drum drept ori o ia la vale daca pe plan inclinat.

12 răspunsuri:
| Adrian5575 a răspuns:

Iti spune cam cat de grele sa fie hainele pe care le bagi inauntru. Greutatea totala a hainelor.

| darrio2007 a răspuns:

Greutatea hainelor pe care le bagi in masina, uscate. Este asa de greu de inteles?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu. Se referă la cantitatea de rufe pe care mașina le poate procesa o dată.

Bula
| Bula a răspuns:

Unitatea de masura pentru cantitatea de material este masa si se masoara in Kg.
Forta de greutate (greutatea) se masoara tot in Kg.
Cele 2 masurari sunt considerate identice (in Kg) la inaltimea 0 (nivelul marii).
La alte inaltimi, forta de greutate va fi diferita (de exemplu la varful unui munte inalt va fi mai mica), fiindca forta de atractie va fi diferita (la munte: mai mica). Cantitatea de material (masa) a corpului respectiv insa nu se va schimba, va ramane tot acelasi.
In caz extrem, un obiect care are masa de 1 Kg, in imponderabilitate nu va avea greutate (0 Kg).

| KR0NSTADT a răspuns:

Masa nu este unitate de măsură, băi qulă! Ce mama lu' Esteban învățați voi la școală?

| johnnny123 a răspuns:

Se foloseste kilogramul pentru ca masa conteaza atunci cand incarci o masina de spalat, la fel ca la lift.
Ce unitate de masura ai prefera? Voltul? Lumenul? Decibelul?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Bula):

Forta de orice tip ar fi se masoara in Newtoni. Greutatea este o forta si se masoara in newtoni nu in kilograme.

| Frank51 a răspuns:

Da, pentru greutatea aia a fost conceput motorul să învârtă și bucsile să reziste.

| h379m3973423 explică (pentru sadrian46):

@Ceilalți
Întrebarea mea a fost: de ce?
Pe toată lumea pe care am întrebat-o a dat un răspuns referindu-se la volum: câte haine încap. Și majoritatea oamenilor simpli asta cred, că se referă la câte rufe încap.

Dar evident că firmele ce fabrică mașinile de spălat știu care este diferența dintre masă și volum, iar informația nu este pusă degeaba în kg.

| h379m3973423 explică (pentru KR0NSTADT):

Am pus kg în paranteză.
Dar nu fac eu pe plac dubioșilor ca tine? Sigur că fac.

Era necesar să jignești? Ești atât de bun în fizică încât să mă consideri prost în raport cu tine? Cred că ești un pasionat de te-ai aprins așa de tare.
Am niște prieteni fizicieni, ne vedem sâmbătă la Biblioteca Națională. Dă-mi mesaj în privat, s-ar putea să-ți placă anturajul că tot ești un pasionat de fizică.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru h379m3973423):

Ca mașina să poată funcționa, rufele trebuie să se poată mișca, învărti, răsuci în mașină. Astfel la o anumită cantitate de rufe, îl corespunde un anumit volum. Dacă se depășește această cantitate, ele nu se mai pot mișca în mașină și nu are eficiență procesul de spălare. Este greu la o gospodină să aprecieze volumul unor haine, dar greutatea se poate cu un cântar.

Bula
| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai dreptate, in fizica.
Insa greutatea, ca forta, "popular" se masoara si in gram(-forta) sau kilogram(-forta). Din acest motiv, marea majoritate a oamenilor confunda masa cu greutatea.