| User0987654321 a întrebat:

Salutare, pentru cei cu experienta in domeniu. Am un glont pe care mi-la dat bunicul meu, si glontul este glont real, din metal, cu inscriptii pe el, dar as vrea sa stiu mai multe despre el, ca nu ma pricep la gloante happy Ce anume, este ca tot este dintr-o bucata, adica nu se pot separa cele doua parti. Dimensiunea este de 9mm pe 5, 6cm (56mm). Va las aici niste poze, sa imi spuneti daca puteti mai multe de la ce pusca ar provenii si ce model ar fi happy 1. https://ibb.co/XXPb40L 2. https://ibb.co/x2jTDHR 3. https://ibb.co/FwGFLYZ

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Munitia din poze este unul folosit in razboi (fiind cu varf ascutit).
Nu este dintr-o bucata, doar aparent.

In partea inscriptionata este material exploziv FOARTE PERICULOS, care poate exploda de la lovitura sau temperatura mare (caldura, flacara etc.)!

NU E DE JOACA!

Nu am reusit identificarea fabricantului dupa inscriptie.

| darrio2007 a răspuns:

Este din doua parti. Unul este tub cartus iar celalalt este glontul.
Ma gandeam ca este de pistol mitraliera Orița, care era de calibru 9 mm, dar este cam lung.

| Simpatic a răspuns:

Tu adu-mi glontul, pusca lui este la mine!

| User0987654321 explică (pentru Simpatic):

Daca imi spui mai multe detalii despre el ti-l aduc big grin

| relian a răspuns:

Aruncal, din poza pare deteriorat, ori a fost scoasa pulberea din el.
E de la o pusca probabil, cum zic aruncal, nu vad nimic interesant.

| gabicoo a răspuns:

Cred că este cartuș de AKM - după cum arată în poză.

| Bula a răspuns (pentru gabicoo):

AKM este de calibru 7. 62mm.

| gabicoo a răspuns (pentru Bula):

O fi cartuș de pistol Makarov? Parcă alea erau de 9mm.