| DaniDinita98 a întrebat:

Salutare, stie cineva care sunt pasii necesari pentru a te transfera de la o facultate din strainatate in Romania? Am inceput anul 2 la o facultate din Italia si vreau sa ma transfer in Romania intre semestre sau la sfarsitul anului. Daca ma poate ajuta cineva, mi ar fi de mare ajutor. Multumesc, dau funda.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Transferurile se fac inainte de inceperea anului scolar, sau universitar. Nu se fac transferuri dupa inceperea anului, intre semestre si nici la sfarsit de an universitar.
Ma indoiesc ca la acest moment se mai poate asa ceva.

Totusi, pentru a afla precis daca este posibil acest lucru, trebuie sa suni direct la facultatea unde vrei sa te transferi si sa ceri acolo toata informatia.

| Nik_Nicola_1983 a răspuns:

Trebuie luat la mana de la liceul din Italia cand pleci de la ei in ce an erai la ei si apoi duci acel document la ce liceu vrei din Romania fara ala nu faci nimic aia este ca dovada ce cursuri ai facut acolo si cati ani ai facut