| shippo3313 a întrebat:

Salutare TPU, am si eu o intrebare in legatura cu alocatiile de stat. Am terminat a 12-a anul asta, am primit o alocatie la inceputul lui iulie si as vrea sa stiu daca mai am vreo sansa sa primesc si luna asta. (Am auzit diferite variante, unii spun ca cea din iulie e ultima, altii ca mai primesti una si in august)

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai depasit 18 ani si ai terminat cl. a XII-a nu mai primesti alta alocatie.
Conform Legii nr.61/1993, rep. in 2012, citez:
"ART.1.(1) Se instituie alocaţia de stat pentru copii ca formă de ocrotire a statului acordată tuturor copiilor, fără discriminare.
(2) Beneficiază de alocaţie de stat pentru copii toţi copiii în vârstă de până la 18 ani.
  (3) Alocaţia de stat pentru copii se acordă şi tinerilor care au împlinit vârsta de 18 ani, care urmează cursurile învăţământului liceal sau profesional, organizate în condiţiile legii, până la terminarea acestora."

| AFR81 a răspuns:

Alocatia se da cu o luna in urma. Ce ai primit tu in iulie sunt, de fapt, banii pentru luna iunie, ultima in care ai fost elev. Nu vei primi nimic de acum incolo.

| UnicornulInvizibilRoz a răspuns:

Iulie e ultima lună. Dacă mai voia niște bani, puteai să nu-ți continui studiile și să faci o cere pentru șomaj happy