| CristiCriss75 a întrebat:

Imi place sa fac poze, sunt un fel de amator, dar nu am folosit niciodata un aparat, fac poze cu telefonul. Deci, ce dslr la mana pentru incepatori imi recomandati pana in 500 lei?

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Ți-aș recomanda mai degrabă un bridge (au și zoom puternic, și stabilizare de imagine) până înveți să folosești aparatul pe comenzi manuale, nu doar „point&shoot" cu toate setările pe automat.
Problema la un DSLR, chiar și SH, este că ești limitat de obiective; pentru a avea aceeași gamă ca la un aparat bridge, ai nevoie cel puțin de două obiective zoom și măcar unul cu focală fixă (fie pentru portrete, fie pentru peisaje - în funcție de domeniul pe care îl vei aborda mai frecvent).
Vezi la Nikon, aparatele din seriile L și P.
http://www.f64.ro/nikon-coolpix-l340-negru.html

2 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Tu chiar ca nu ai habar de aparate foto!
Pai un DSLR pleaca de la 10 - 11 mil iar tu vrei sa-l iei cu 5? big grin
Cu 5 iti iei o sapuniera! happy

| CristiCriss75 explică (pentru lpavel):

Mai, la mana a doua...am gasit pe f64 Nikon d60 dar nu mai este in stoc... putin sub 500 lei. De ast vreau un aparat foto, sa invat sa umblu cu el laughing