| ReDPanDA a întrebat:

Recent mi-am luat un Acer extensa 5230e cu linux pe el. Apoi l-am mutat pe windows 7 ultimate sp1 64 bits si aveam problema urmatoare..nu mergeau jocurile.
Daca intru in device manager imi arata la video adapters doua drivere:
1.Mobile Intel(r) 4 Series Express Chipset Family v2
2.Standard VGA Graphics Adapter
dintre care primul are semnul exclamarii iar celalalt are o imagine cu o placa video.
Din cate stiu placa de baza este Intel GL41 iar placa video este gma 4500m
Am incerva programe care gasesc si instaleaza driverele dar fara rost...
Care ar fi problema? Daca este problema de drivere de unde pot lua driverul
Pentru informatii suplimentare despre laptop cautati pe google: Acer extensa 5230e-902g16mn

Dau funda si vot celui care ma ajuta sa rezolv problema

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Instaleaza driverul asta
https://downloadcenter.intel.com/......_Desc.aspx

Vezi daca mai ai semnul exclamarii in dreptul driverului dar dupa ce dai un restart pc.

(foloseste functia -> Raspunde din dreptul raspunsului. Vezi foto: http://i.imgur.com/N3Prx.jpg )

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Placa video ( care la tine este integrata) nu este instalata.
Intra aici:
http://www.ma-config.com/en
Dai: "Start the detection"
O sa-ti ceara sa sa instalezi un programel. Dupa ce-l downloadezi il instalezi dai iarsi "Start the detection"si dupa ce termina intri in "My drivers". Acolo vei gasi driverele pentru tot ce ai in computer. Care-s cu galben nu le ai instalate. Care-s cu verde ale tale sunt vechi si le poti instala pe cele noi care se afla acolo.
Daca nu apar inseamna ca sunt instalate bine.