| Greece2000 a întrebat:

Salutare TPU, stie cineva daca pot sa imi schimb profilul chiar daca am terminat liceul? vreau sa dau bacul la alte materii, cineva mi-a spus ca trebuie sa imi depun dosarul la alt liceu iar apoi trebuie sa dau o diferenta, un test pentru acel profil? este posibila treaba?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Din cate stiu nu este posibil sa-ti schimbi profilul dupa terminarea liceului, n-ai ce sa schimbi.
Puteai sa-l schimbi doar daca te transferai la alt profil, cel mai tarziu dupa sem.I al clasei a XII-a.

| Greece2000 explică (pentru Ioandelasal):

Pai am uitat sa mentionez liceul asta are ceva probleme...cred ca e pe cale sa se desfiinteze sau deja sa desfiintat..nu l-am vazut pe lista la bac in cel mai rau caz trebuie sa imi fac dosarul la alt liceu nu?

| Greece2000 explică (pentru Ioandelasal):

In cazul in care imi fac dosarul pentru alt liceu nu ar trebui sa aleg si alt profil?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Greece2000):

Se poate ca elevii care au terminat la acel liceu sa fi dat bacalaureatul la alt liceu. Doar cei de la liceul terminat iti pot spune care este situatia exacta.
Daca liceul a fost desfiintat elevii din anii anteriori (banuiesc ca asta este situatia ta) vor da examen la alt liceu cu acelasi profil, unde se va stabili de ISJ din judetul unde a fost liceul terminat.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Greece2000):

Ti-am raspuns la intrebarea anterioara. ISJ stabileste unde vei sustine bacalaureatul.

| Greece2000 explică (pentru Ioandelasal):

Pai alt liceu nu are profilul care il aveam eu si materiile la care am dat eu bacul adica eu am dat la romana mate si biologie profilele de la celalalte licee nu au asa

| Ioandelasal a răspuns (pentru Greece2000):

Exista mai multe licee intr-un judet, care sa aiba un profil.
Asa cum ti-am spus ISJ va stabili unde poti sustine examenul, asa ca adreseaza-te la ISJ.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună! NU se poate schimba profilul/specializarea DUPĂ ce ai absolvit liceul şi NU poţi schimba disciplinele la care vei da BAC-ul!

Cel mult, dacă eşti încă la liceu ( deci, NU l-ai absolvit ), poţi să te TRANSFERI la alt profil/altă specializare unde se dă BAC-ul la disciplinele dorite de tine...

Toate cele bune!