| prigoana70 a întrebat:

Salutare tuturor. Stie cineva unde gasesc si eu un tabel cu termenele de valabilitate a produselor lactate? Multumesc.

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Nu vei gasi pentru ca, fiecare producator din ind. procesarii laptelui isi da propriile lui termene de valabilitate inlauntrul carora produsul ar trebui sa isi pastreaze neschimbate/nemodificate toate caracteristicile organoleptice, fizico-chimice si bacteriologice inscrise in specificatia tehnica a respectivului produs.Pe ambalajele produselor lactate vei gasi inscrisa specificatia "Expira la..." urmata de o data.Nu vei gasi nicio referire la data la care a fost fabricat acel produs ( mare porcarie caci, noi consumatorii nu vom putea stii cat de vechi este acel produs! )

1 răspuns:
| prigoana70 explică:

Nu de alta dar m-am angajat recent ca receptioner la un supermarket si am ceva nedumeriri in privinta termenului de valabilitate al branzeturilor ( mozarella, gorgonzolla etc). Credeam ca exista asa ceva si am apelat la sprijinul vostru...