| Radandam a întrebat:

Sardina are oase? si nu ma refer la cea din conserva, ci cea prinsă din mare? Si ce peste are cele mai putine oase?

7 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Merluciul cumpăr eu, nu are oase așa multe.

| Cadillac a răspuns:

Sardina are oase intr-un procent destul de mare.
Pestii cu un procent foarte mic de oase sunt :
Babușca are carnea albă și gustoasă, dar are destule oase intramusculare → procent de 60%

Bibanul are carnea albă, moale și are oase extrem de puține. → procent de 20%

Calcanul este cunoscut pentru forma sa turtită. Acesta are carnea albă și fină și nu are oase multe → procent de 35%

Chefalul este un pește care se găsește și în Marea Neagră. Acesta are o carne alb-rozaliă, usor dulceagă și are foarte puține oase → procent de 25%

Crapul are carnea albă și gustoasă, dar are destule oase intramusculare → procent de 60%

Dorada este considerată a fi unul dintre cei mai gustoși pești de mare. Aceasta are puține oase, ușor se scos → procent de 15%

Macroul este un pește cu puține oase și cu o carne potrivit de grasă. Acesta se curăță ușor → procent de 25%

Păstrăvul are carnea fină, albă și gustoasă. Acesta nu are oase intramusculare → procent de 20%

Plătica are carnea albă și gustoasă, dar are destule oase intramusculare → procent de 60%

Roșioara are carnea albă, bună la gust, însă are destule oase intramusculare → procent de 60%

| Catrice a răspuns:

Peștii are oase. laughing
N-ai învățat la școală ca sunt vertebrate?! Interesant.

| gabicoo a răspuns:

Da!
La fel ca toți peștii de pe Terra!

| PainTech a răspuns:

Cum ai vrea sa se miste fara oase? E peste, nu meduza și e normal sa aibă oase.

Totuși nu ar trebui sa îți faci probleme, poți să îl mănânci cu tot cu oase ( sunt extrem de moi ).

| Furnicuta000 a răspuns:

Cand spui ca are sau nu oase te referi la oase mici care sunt enervante cand mananci. Ca de altfel toti pestii au oase.

| Lovelypeaches100 a răspuns:

Sardina este o vertebrata, da!