| djdani2010 a întrebat:

Sautl, vreau sa imi bag pe calculator windows 7. dar nu pot pentru ca cand vreau sa imi instalez dau acolo la press any key o tasta, dupa se instaleaza ceva si apare o imagine si asa ramane... nu stiu se sa fac, am intrat si in bios la advanced... si la first boot device dar eu nu am dvd/rom acolo in bios.
nici floppy nu am la optiuni. poate puteti sa ma ajutati si pe mine
.
si inca ceva, multi vecini de ai mei aveau windows xp de DVD si nu au putut sa fac la fel de bine cum faceam eu pe cd (atunci nu stiam sa fac windows) parca ziceau: asta trebuie sa fie prima
pana la urma reuseau
va rog frumos sa ma ajutati dau funda+vot inteligent

Răspuns Câştigător
Elianna
| Elianna a răspuns:

Calculatorul trebuie să fie destul de bunicel ca să poţi pune pe el Windows 7.
Cerințele minime de sistem pentru rularea lui Windows 7
"Cerințele minime[43] Arhitectura 32 bit 64 bit
Procesor Procesor pe 32 bit cu frecvența de 1 GHz Procesor pe 64 bit cu frecvența de 1 GHz
Memorie de lucru 1 GO (GB) de memorie RAM 2 GO (GB) de memorie RAM
Accelerator grafic Procesor grafic compatibil cu DirectX 9 cu driver WDDM ver. 1.0 (pentru suport Aero)
Spațiu disponibil pe un disc dur 16 GO 20 GO
Unități optice Unitate optică DVD (Windows 7 se instalează doar de pe suport DVD/CD)". Citat de pe Wikipedia

5 răspunsuri:
| axeldavid a răspuns:

Incearca sa faci un stick usb bootabil cu wimdows asa sigur merge

| stanly7 a răspuns:

Http://www.videotutorial.ro/? p=2144 videotutorial instalare vista dar e la fel ca la windows 7
http://www.videotutorial.ro/? p=425 videotutorial instalare XP SP3

| djdani2010 explică:

Salut* ma scuzati

| djdani2010 explică:

@stanly7 stiu sa fac toate windowsurile chiar si 98, stiu si 7, stiu si vista, stiu si xp, iar@elianna calculatorul meu e mult mai bun decat cerintele minime pentru windows 7. va rog frumos alte raspunsuri

| djdani2010 explică:

Multumesc, am reusit. problema era ca trebuia sa astept cam 10 minute pana aparea fereastra de instalare. eu am crezut ca e ceva problema. mersi oricum