| Cumparatorul a întrebat:

Se poate cumpara argint sau aur direct de la amanet? Am fost la un amanet de langa mine si mi-au spus ca ei nu vand... as dori sa stiu daca e o situatie generala sau alte case fac si vanzare? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| ɱĭƙў a răspuns:

Sunt si unele case care fac vanzare la aur sau argintwinking

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de politica fiecarei case. De regula obiectele lasate in amanet, daca nu au fost rascumparate intr-o anumita perioada, stabilita intre parti, se pun in vanzare. Pesemne proprietarul casei de amanet, la care ai intrebat, doreste sa pastreze bijuteriile pentru el, avand in vedere ca metalele pretioase sunt o investitie buna(numai in cca 3 ani, dupa cate stiu, pretul aurului a crescut de 3 ori) in vremuri ca acestea si ca le-a obtinut pe un pret destul de mic fata de valoarea lor. Numai bine!

| florinflorin14 a răspuns:

Normal ca vand

| The Epic Fail Guy a răspuns:

Din cate stiu eu la amanet poti cumpara aur (bijuterii etc).

| Anonimatttt a răspuns:

La amanet nu o sa gasesti niciodata... cel mai bine e sa te duci la bijuterie

| CrazyDesign a răspuns:

Au ei mancarici pe crac. De obicei la TOATE amanet-urile se vinde aur. Si sunt unele care au si argint. La mine in oras, pe la toate amaneturile care au afise am vazut ca vand aur. Ei cum crezi ca isi recupereaza banii dati imprumut celor care nu isi mai scot aurul din amanet?

| tina20 a răspuns:

Da, se poate. depinde probabil de fiecare patron in parte, dar stiu pers care isi cumpara bijuterii de la amanet, asta pentru ca st ceva mai ieftine decat la o bijuterie happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

*burger*+40