| stefy_8347 a întrebat:

Se poate face acasa cosmetice(luciu de buze, fard, rimel...)? Imi puteti spune poate niste retete cas fi curioasa sa stiu daca se poate face acasa.

Răspuns Câştigător
| purplexfusion a răspuns:

Pielea buzelor este extrem de delicata si nu produce nici un fel de grasime. In plus, este sensibila la vant, frig, aerul uscat al incalzirii centrale si soarele puternic, asa incat ar trebui daa de mai de mai multe ori pe zi cu o crema. Cu ajutorul unui balsam natural, buzele vor fi hidratate si hranite, protejate de vant si alti factori de mediu, si vor avea un aspect placut. Buzele crapate sunt adesea un semn de boala, cum ar fi febra sau bronsita, sau lipsa de lichide. Este bine sa beti zilnic 2 l de apa minerala plata sau ceai de plante.

Luciu de buze.
Un luciu ca de matase si protectie impotriva factorilor de mediu ne promite acest balsam cu apa de trandafiri.
2 lingurite ceara de albine
1 lingurita apa de trandafiri
1 lingurita ulei de samburi de strugure
2 lingurite ulei de migdale dulci
Se topeste ceara la bain-marie, apoi se inglobeaza apa de trandafiri si uleiurile. Se lasa la racit intr-o cutiuta cu capac.

Iata cateva sfaturi simple pentru buze catifelate:
- in fiecare dimineata se maseaza cu grija buzele cu o periuta de dinti moale;
- buzele aspre redevin moi daca se aplica pe ele unt de cacao sau miere;
- buzele crapate se freaca cu o felie de castravete, smantana sau unt fara sare.

Lipgloss, frumos si natural
Daca vreti sa va rasfatati cu adevarat, oferiti buzele dumneavoastra un tratament hranitor cu un lipgloss in culoarea preferata.
Produsul pe care il gasiti in magazine ambalat in cutiute poate fi la fel de bine preparata in casa. Se aplica pe buze cu o pensula, o spatula sau pur si simplu cu degetul. Multe femei apreciaza lipgloss-ul pentru substantele sale hranitoare, care fac buzele catifelate si moi. El poate fi preparat sub forma incolora sau colorata. Produsul incolor este preferat de femeile care sufera de buze uscate, dar nu doresc sa-si dea cu o culoare pe buze. Cine isi doreste in schimb o pata de culoare va adauga pigment de sidef sau un pigment obisnuit de culoare.
35 g ulei de ricin
1 g ceara de albine
1 g ceara alba
Toate se topesc la bain-marie. Se lasa la racit, apoi se cantaresc 5 g de amestec si se incalzesc. Se adauga 1 varg de cutit de pigment. Dupa dorinta se poata adauga si 1 picatura de aroma alimentara. Se toarna compozitia in cutiute mici si plate, de exemplu, in cutii de fard de ploape, se lasa la racit si se inchide bine cutia. Astfel veti putea purta in poseta si o cutiuta cu lipgloss, facut de manuta dvs.

Balsam cu miere pentru buze
Balsamul acesta natural protejeaza contra uscarii buzelor sensibile, facandu-le moi si catifelate.
10 g ceara de albine
30 ml ulei de jojoba
1 lingurita miere
Se infierbanta la bain-marie ceara si uleiul, pana se formeaza un lichid limpede. Se scot din apa si se incalzeste si mierea la 30 grade C, se adauga la amestecul de ulei si ceara si se continua mestecarea pana ce balsamul s-a racit complet. Se umple un borcanas.
Mai poti cauta pe google alte retete.Rimel si farduri nu cred ca se pot face acasa, insa poti incerca variantele bio sau minerale

3 răspunsuri:
| Vampii a răspuns:

Din cate stiu nu se pot face acasa... daca vrei varianta taraneasca pentru farduri atunci...pentru luciu de buze folosesti untura, pentru fard folosesti niste nisip si pentru rimel se folosete pumnulbig grin

| SeptemberSweetDisaster a răspuns:

Eu nu prea cred ca fardurile si rimelul se pot realiza acasa.Luciul,da.bine sa nu crezi ca e ca cel cumparat.Iti trebuie niste vaselina cosmetica(o gasesti la farmacie) si niste colorant(ce culoare vrei sa fie).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unt de shea