| mirel1983 a întrebat:

Se poate vedea full hd 1080p prin cablu vga? Multumesc.

Răspuns Câştigător
| deh12 a răspuns:

Monitorul tau suporta rezolutia maxima de 1920x1080, iar daca placa ta video de la calculator suporta rezolutia de 1920x1080 pe portul vga, o sa vezi filmele/imaginile in full hd.Eu am un monitor LG full hd tot cu port vga, iar placa mea video duce o rezolutie maxima pe portul vga de 1920x1080 si vad filmele in full hd.
Ps:pentru a le vedea in full hd trebuie si ca filmele/imaginile sa fie full hd.
Nu te lua dupa cei care au spus ca vga nu suporta hd, ai vazut si tu ca in specificatiile produsului scrie ca monitorul suporta full hd.

5 răspunsuri:
| AleXandrUavfc a răspuns:

Nu. Ai nevoie de cablu DVI sau HDMI e vreo 20-35 lei

| SuicideSilence a răspuns:

Nu. prin cablul vga semnalul este transmis analog. pentru a putea vedea HD ai nevoie de DVI sau HDMI. pentru acestea semnalul este digital

| mirel1983 explică:

Monitorul e full hd si nu are decat mufa vga.
http://www.marketonline.ro/......r-s22a100n

| deh12 a răspuns:

Da, daca monitorul e full hd si placa video de la PC suporta rezolutii full hd.

| cMe a răspuns:

Nu se poate. Rezolutia 1080p inseamna 1920x1080, iar un adaptor vga poate scoate doar o rezolutie de 640x480. Iti trebuie un cablu dvi sau hdmi.