| Stancescu14 a întrebat:

Se pune calgon in masina de spalat rufe cu uscator Candy HCSW 386D-S deoarece in carte nu scrie.

2 răspunsuri:
| qest11 a răspuns:

Calgonul e o risipa de bani, mai ales la oras unde apa nu e asa de dura. Cati bani dai pe calgon, in 7-10 ani, iti mai ei o masina de spalat. Cat tine o masina de spalat sau la cat se schimba? Unele ajung pe la 12 ani, dar ce trece de 7-8 ani folosit intens, cam incep sa apara probleme, indiferent de cat calgon folosesti. Daca vrei s-o intretii bine, fa o spalare in gol folosind otet o data pe luna sau mai des, oricum e mai ieftin si mai bun decat calgonul. Cand incepe sa devina zgomotoasa, verifica amortizoarele si schimba rulmentii.

| KlArt a răspuns:

Chiar voiam să pun o întrebare referitoare la asta. Oricum, mersi pentru răspuns! ☺