| AndreiAntiTot12 a întrebat:

Se putea ca dinozaurii sa existe inaintea oamenilor? sau omului ii trebuie mai multa evolutie decat unui dinozaur? Logic vorbind cam da,mai ales,tinand cont ca, creierul omului e cel mai complex lucru din universul observabil.

Răspuns Câştigător
| JackR a răspuns:

Nu, intrebarea ta nu sugereaza o alta planeta. Si nu, nici logic nu este. Evolutie inseamna tranzitie de la inferior la superior. Atat vreme cat dinozaurii nu sunt superiori oamenilor (nu ma refer la marime!), nu este plauzibil.

7 răspunsuri:
| JackR a răspuns:

"Se putea ca dinozaurii sa existe inaintea oamenilor?"
Din orice carte de biologie, paleontologie, geologie etc., o sa afli ca dinozaurii AU EXISTAT inaintea oamenilor. Faptul este indubitabil, demonstrat stiintific, din orice punct de vedere ai lua problema.
Ba mai mult, extinctia dinozaurilor a provocat evolutia exploziva a mamiferelor, si pe una din ramurile indepartate s-a aflat, la vreo 60 de milioane de ani distanta de la momentul extinctiei dinozaurilor, adica acum 4, 5 milioane de ani, un mamifer hominid, Ardipithecus ramidus, care este considerat a fi primul stramos al omului.

"..omului ii trebuie mai multa evolutie decat unui dinozaur"
Fals! La scara geologica, omul a evoluat rapid, comparativ cu alte specii. A fost nevoie de doar 4, 5 milioane de ani, de la Ardipithecus (care avea un creier de 350 centimetri cubi), la Homo sapiens sapiens (omul modern, cu un creier de 1450-1500 centimetri cubi). Dinozauri au evoluat, de la formele primitive din Triasic, pana la formele super-evoluate si specializate de la sfarsitul Cretacicului, in 3 ere geologice, adica vreo 180 de milioane de ani.

"Logic vorbind cam da..."
Logic vorbind, cam nu! Te-ai facut de ras inca o data! Si de data asta, puteai sa eviti, daca faceai minimul efort sa citesti cate ceva despre subiect.

Răspuns utilizator avertizat
| JackR a răspuns (pentru AndreiAntiTot12):

Nu, intrebarea ta nu sugereaza o alta planeta. Si nu, nici logic nu este. Evolutie inseamna tranzitie de la inferior la superior. Atat vreme cat dinozaurii nu sunt superiori oamenilor (nu ma refer la marime!), nu este plauzibil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu si cu Zettek, doi oameni care ii catalogheaza direct prosti pe cei care nu sunt de acord cu voi. Sufletul e cel mai complex, barbate anti tot, nici macar nu stim sa il definim. Tu nu ai nici o dovada ca au existat dinozauri, ai doar surse mass media in care crezi si probabil ceva in manualele de biologie. Acum astept mesajul ala ipocrit la care te pricepi, ooo stai, de asta ti-am si scris, ca acum sa pari inteligent si sa mai arunci cateva randuri de necontestat.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru AndreiAntiTot12):

Ipocrizia e la ea acasa: esti pe langa. Nu stii nimic despre mine, atotstiutorule. Nu ai cum sa deduci asta din cinci randuri pe TPU. Dar ego-ul cel mandru al tau musai sa-si demonstreze ca poate, deoarece nu demostrezi nimanui nimic, doar nesimtire. Invata sa fii om cu inima blanda, de asta ma si iau de tine.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru AndreiAntiTot12):

Daca tu nu crezi in suflet inseamna ca este o tampenie? Asa toti oamenii sunt tampiti. Majoritatea nu sunt de acord intre ei. Inima blanda boss, inima blanda. Ar fi extrem de grav pentru noi sa nu fie suflet.