| Roby67 a întrebat:

Stie cineva ce avioane de transport are armata romana in dotare?

Răspuns Câştigător
| Pământul a răspuns:

Cinci C-130 Hercules, patru Antonov An-26 si un Boeing-707 pentru transport VIP.

1 răspuns:
| Symona a răspuns:

Pina la sfirsitul anului, primul avion de tip Spartan ar putea intra in dotarea armatei romane. Acesta este un avion militar de transport de talie medie, cu doua motoare, care poate decola si ateriza pe distante de numai citeva sute de metri, ca sa evite tirul inamic, pe iarba, pe teren milos, pe pietris sau pe nisip. Aeronava, care poate fi folosita astfel pentru interventii rapide in zone periculoase, are in dotare si sisteme defensive de ultima generatie: partea inferioara a fuselajului este blindata pentru a opri eventualele gloante trase de la sol.