| BuBoLiNa a întrebat:

Stie cineva cum se afla aria unei potcoave? big grin

1 răspuns:
| Doxi a răspuns:

-iei potcova o pui pe o coala de hartie de matematica si ii pui conturul pe coala,
-numeri toate patratele din contur si daca ai sa zicem 50 complete si 40 de jumatati de patratele pui ca ai 60(50 complete+40 de jumatati care fac 20 complete)
-acum faci aria unu patratel (latura la puterea 2)
-inmultesti nr patratelelor cu aria unui patrat si iti va da aria potcoavei
-iar daca vrei mai exact poti sa iei hartie milimetrica dar te vei complica prea mult sa numeri patratele(le numeri cu lupalaughing