| Darcs a întrebat:

Stie cineva daca la Universitatea din Bucuresti, se face admiterea la taxa pe baza de examen? Stiam ca la taxa nu se mai da examen de admitere. Ofer funda unui raspuns sigur

Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

Dai examenul de admitere, daca iei o nota suficient de mare intri la buget, daca iei peste 5 intri la taxa. Nu confunda cu fabricile de diplome, acolo ai marcat banul, ai intrat si la orice pas marci banul si mergi inainte. Se poate ca daca raman locuri sa primeasca si in toamna, daca se intra cu dosar se poate sa se coboare pana la media de bac care corespunde la ultimul loc cu taxa. Sunt facultati foarte multe in Universitatea Bucuresti, si fiecare are politica ei de admitere. Eu zic sa ii accesezi site-ul.

| Darcs explică (pentru minrest):

Am accesat site-ul, dar nu gasisem informatie despre admiterea la taxa. Eu initial am aplicat la ASE, dar am intrat pe lista de asteptare. Ei cer banii dinainte sa fii admis ca si confirmare a locului in comparatie cu UniBuc unde platesti abia dupa ce ai fost admis, cum de altfel, este si normal. Nici nu stiu ce sa fac. Mi-am dorit mult la ASE, dar acum, nici nu stiu daca merita. La UniBuc oricum mai pot da doar in toamna si imi este teama ca nu mai gasesc locuri si pierd inca un an.

Răspuns Apreciat de Editori
| Adry05 a răspuns:

De unde ai luat asemenea informatii? Toata lumea care vrea la o anumita facultate da examenul de admitere impus de facultate si in functie de media de la examen (Combinata eventual, depinde de facultate, cu media de la bac sau nota de la un anume examen al bacalaureatului) se face repartizarea elevilor. Sunt un anumit locuri la buget si un anumit locuri la taxa (apar pe site-ul facultatii) si se ocupa acele locuri in functie de medie, daca nu te incadrezi in alea de la buget, intri la taxa dar poti de asemenea daca nu-ti convine sa nu dai confirmarea pentru inscriere si atunci fie te duci la urmatoarea optiune fie nu te mai duci la facultate.

1 răspuns: