| MonsterUnix a întrebat:

Ştie cineva de ce mi se supra încalzeşte placa video (ATI Radeon 9200 SE ) şi apoi se dezactivează, ajunge şi la 60 grade C în idle!?!?

Răspuns Câştigător
| ygr3ku a răspuns:

Tudy voia sa zica "du-l". Ma rog, fiecare cu cat poate. Inainte sa ajungi cu el la acel "mecanic", asigura-te ca nu ai praf pe cooler/radiator pe placa video. Daca ai, demonteaza ventilatorul si da-i cu aspiratorul pe ea, apoi o montezi la loc. Placa e indicat sa fie demontata daca o cureti singur si e prima data.

4 răspunsuri:
| AlexanderAdrian a răspuns:

1. cum adica se dezactiveaza? ti se restarteaza calculatorul?

2. placa are racire pasiva (doar radiator) sau activa (radiator cu ventilator pe el)?

| TudyCFR a răspuns:

Nu prea cred ca merge bine cooler dul la un "mecanic"

| RadikalGamer a răspuns:

E o placă video destul de veche, e normal să stea la temperatura asta. Placa mea video (ATI HD 5450) stă la 54°C idle și ajunge și la 80°C în jocuri. Dacă tu crezi că face probleme, du PC-ul la un "mecanic".

| MonsterUnix explică (pentru RadikalGamer):

Am aflat ca driverele sunt de vina!