| balintRobert a întrebat:

Stiti daca Meizu are depozit in Europa?

Răspuns Câştigător
| Officyall_Ady_1999 a răspuns:

Salut Robert,

Marii retaileri au depozite în cel puțin trei locații diferite, de regulă în China și/sau Hong Kong, USA și Europa (cel mai probabil în Londra, UK). În funcție de depozitul ales, comanda va ajunge mai devreme sau mai târziu și va trebuii sau nu va trebuii să platiti taxe vamale și TVA pentru produsele comandate.

Dacă doriți, de exemplu, livrarea produsului într-o țară din UE, evident, ideal ar fi să alegeți ca acesta să vă fie livrat dintr-un depozit aflat pe teritoriul UE. Astfel veți fi scutiți de taxe vamale și TVA, la costul final al produsului adăugându-se, pe lângă prețul plătit magazinului, doar costul transportul.

În schimb, dacă faceți comanda din UE, din România de exemplu, dar alegeți pentru livrare un depozit din China, Hong Kong sau USA, pe lângă faptul că acesta va ajunge mai târziu la voi, va trebui să plătiți taxe vamale + TVA, la curierul rapid care vă aduce coletul, sau la oficiul poștal vamal de care aparțineți (unde un vameș vă va cere să dovediți valoarea produsului sau va aplica o taxă în funcție de valoarea estimată de el.

Sper ca ti-am fost de ajutor.

1 răspuns:
| asperger a răspuns:

Uite de pe site-ul lor oficial http://www.meizu.com/en/wheretobuy.html