| Sophie_3843 a întrebat:

Sunteti de acord cu ce reguli au venit comunistii?

5 răspunsuri:
| mircea a răspuns:

Ei, vezi, aici e buba! Comunisti au venit cu reguli (regulile lor) pentru ca le-a fost si lor frica sa aplice teoriile marist-leninist. Nu am fost de acord cu compromisurile pe care le impuneau tuturor. Comunismul este ceva care inca nu s-a pus in practica, pentru ca muncitorii/taranii nu sunt atat de instruiti incat sa conduca o societate. Iti trebuie prea multa scoala, minte si rabdare sa conduci asa ceva. De asta comunismul este utopic. Iti trebuie ceva singular ale carui calitati se gasesc pe rand la mai multi oameni. Nu s-a nascut acel destept si nici nu se va naste vreo data.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea."Regula" lor de baza este incalcarea flagranta a tuturor drepturilor si libertatilor fundamentale ale omului...niste leprosi. Sa n-ai tu voie sa detii vreo afacere ca lumea, sa n-ai tu voie sa castigi cati bani vrei tu, fara sa dai socoteala la nimeni...sa iti permiti sa inchizi sau sa omori pe unu' si pe altu' doar fiindca au avut indrazneala sa nu fie de acord cu tine.Sa stai ca fraieru' cinci ore la coada pentru 4 oua, de-ti ingheata toate alea si acnd ajungi la rand ti se spune ca stocul s-a epuizat... Uf, mai sunt multe altele...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu de ce crezi ca a avut loc o Revolutie?
Normal ca nu sunt de acord, dar sincer nici cum sunt regulile de acum nu e bine. Cred ca echilibrul este cheia, nici prea prea, nici foarte foarte, dar asta este doar parerea mea. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce trebuie sa intelegem Mircica? Oare ai tu idee ce studii au avut Marx si nea Lenin? Pina acum nu s-a pus in practica doctrina comunistilor, asta ce afost si este se numeste miscarea jepcarilor, oare nu se contraziceau cind se interzicea exploatarea omului de catre om? asa s-a lasat de la Adam ce s-o mai cotim?! Frate ai BANI ai putere nu mucles! asa am fost invatati!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Regulile lor erau foarte bune! Problema a fost in aplicarea unora.