| Emanuel1x45 a întrebat:

Teoria evolutiei este in mare parte demonstrata? adica fara sa zicem ca poate mai e nevoie de un designer, nu?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Nu sunt credincios,de fel sunt sceptic in orice privinta, dar modul cum a evoluat viata pe pamant cat de cat e bine explicata prin mecanismele propuse de darwin apoi sau mai adaugat si alte mecanisme, ca inca nu stim cum a aparut viata nu inseamna ca exista dumnezeu sau vreo zeitate, momentan nu stim, se poate ca o cometa sa fi adus viata pe pamant, cine stie in orice caz ceva stim sigur ca viata exista

26 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Este un fapt stiintific, cei care o neg habar nu au de ia, eu nu am cunoscut cineva care sa se indoiasca de ia si sa o cunosca, nu e nevoie de nici un desigur, mecanismele evolutiei explica foarte bine viata

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru Emanuel1x45):

Ateismul nu are legatura cu evolutia man, normal ca nu e completata mai sunt multe de descoperit, mann eu cred ca omul se va sinucide singur

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru Emanuel1x45):

Nu are legatura una cu alta, sunt crestini care cred in evolutie

Răspuns utilizator avertizat
| alessia5158 a răspuns (pentru RAY):

Pe 23 nov. 2017 laureatul premiului Nobel 2009 pentru fiziologie/medicina, biologul Jack Szostak, a cerut retragerea lucrarii stiintifice (publicata 2016 in "Nature Chemistry") prin care sustinea ca a descoperit modul in care viata a aparut pe Pamant. A declarat ca greselile continute in respectiva lucrare (publicata in 2016) sunt "cu adevarat stanjenitoare"!
Vezi in sursele:
https://www.nature.com/articles/nchem.2885
http://www.descopera.ro/......njenitoare

p.s. Ai grije sa nu devii un adevarat "credincios" al teoriei!---nu stim sigur nici macar care dintre cele doua molecule "minune "ale vietii a aparut prima data: ADN-ul sau ARN-ul.

| RAY a răspuns (pentru alessia5158):

Teoria evolutiei nu are legatura cu aparitia vietii

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru Emanuel1x45):

Las ca voi uploda niste doc pentru tine zilele astea ok

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru Emanuel1x45):

Aici nu e vorba de ceea ce resping ei sau ce admit ei, e vorba de dovezii, in prezent nu exista nici o dovada ca exista ceva after this life, da am si doc legate de teoria evolutiei

| RAY a răspuns (pentru Emanuel1x45):

Nu e sf deloc, sunt ipoteze apoi se ia fiecare tabara care isi exprima parerea, asa e metoda stiintifica, desigur ca totul depinde de ce dovezii exista, o ipoteza e o ipoteza atat cat timp cat nu exista dovezii

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru Emanuel1x45):

Ca e sf asa ceva, o data mort esti pe veci si asa vei fi, sunt doar ipoteze atat, isi recomand https://www.sciencedaily.com/

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru Emanuel1x45):

Da,fara o activitate cerebrala esti mort

| alessia5158 a răspuns (pentru RAY):

Ei, na! ---fara existenta acestor doua molecule capabile de autoreplicare n-ar exista mutatii, variabilitate, selectie naturala.

| RAY a răspuns (pentru alessia5158):

Vom vedea ce sa spun

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru alessia5158):

Fara scanteia datatoare de viata nici evolutia nu ar fi fost posibila; dar pare cert ca nu dumnezeu a apris becul.winking laughing

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru alessia5158):

Nu sunt credincios,de fel sunt sceptic in orice privinta, dar modul cum a evoluat viata pe pamant cat de cat e bine explicata prin mecanismele propuse de darwin apoi sau mai adaugat si alte mecanisme, ca inca nu stim cum a aparut viata nu inseamna ca exista dumnezeu sau vreo zeitate, momentan nu stim, se poate ca o cometa sa fi adus viata pe pamant, cine stie in orice caz ceva stim sigur ca viata exista

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Este doar o teorie, care cuprinde spicuiri de elemente stiintifice dovedite/demonstrabile; dar cu mari lacune privitoare la "scanteia viului". Roaga mintosii care pretind ca este 100% adevar: sa-ti explice relatia dintre meduzele fotoluminiscente si pasarea coliri, sau ornitorincul si diavolul tasmanian.winking laughing