| LanguageMaster a întrebat:

Termenul "organism" este sinonim cu termenul "organ" în limbajul juridic?

5 răspunsuri:
| udrescuf a răspuns:

ORGANÍSM, organisme, s. n. 1. Sistem viu (animal, plantă, microorganism) care este capabil de reproducere, creștere și întreținere; corp, ființă. 2. Fig. Ceea ce apare ca un tot închegat; ceea ce funcționează în mod organizat. ♦ Organizație (1). – Din lat. organismus, ngr. organismós, germ. Organismus, fr. organisme

| Petrovic a răspuns:

Organism: ICC, NATO, ONU
Organe: Poliția, Pompierii (MAI)

| vinothkb a răspuns:

Nice developement

zapya for pc zapya for pc
tubemate for pc tubemate for pc

| hsbstm a răspuns:

Nu-i aceeasi. Exemple de organe: inima, ficat, plaman, etc. Organismul e intreg corpul uman.

| doctorandus a răspuns (pentru hsbstm):

Se refera la ONU (organism international) si Politie (organ de urmarire penala).