| Fancyuiop a întrebat:

Știți vreun psiholog online /gratis?

8 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Daca vei merge la biserica adventista de ziua a saptea din localitatea ta si vei cere sa stai de vorba cu pastorul/conducatorul bisericii, vei primi mai mult sprijin. Si nu te va costa nimic.
Dumnezeu te poate ajuta mult mai mult prin oameni devotati Lui, decat prin aceia care nu-L cunosc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonimg):

De unde stii tu ca psihologul nu e credincios? Plus ca el are mai multe cunostinte in domeniu.Si stii macar daca cel/cea care a intrebat e adventist? Poate e ortodox..sau catoliv

| Fancyuiop explică (pentru anonimg):

Îs ortodox

| anonimg a răspuns (pentru Fancyuiop):

Inaintea lui Dumnezeu nu conteaza religia sau confesiunea crestina. De asemenea nici inaintea pastrorului care ti l-am recomandat.
Cat despre preotul/biserica ortodox/a, lucrul acesta este pus sub semnul intrebarii.

Revenind la intrebarea ta, iti recomand sa cauti spre lucrurile spirituale, pentru ca Dumnezeu este Tatal nostru, El este Cel care ne-a creat, si de aceea tot El ne poate vindeca. Ca inainte o facea prin asa zisele "minuni" sau puteri supranaturale, in mod direct prin persoana Domnului Hristos sau prin oameni credinciosi, este altceva. Totusi, si astazi El ne poate vindeca prin oameni: fizic prin medici, iar psihic, tot prin acestia.
Dar lucrurile se complica atunci cand vorbim de probleme psihice, de orice ne apasa pe suflet; pentru ca daca psihologul nu este un om temator de Dumnezeu, atunci vom fi dusi pe cai gresite de tratament, chiar daca acestea sunt recunoscute/acceptate de catre stat. Statul roman nu are nici o legatura cu Dumnezeu; el accepta orice forma de invatamant sau de vindecare bazate pe stiinta. Si in cele mai multe cazuri stiinta Il da pe Dumnezeu la o parte. Astfel dar, cum sa ne steptam ca vindecarea noastra sa fie deplina asa cum ne-o doreste Dumnezeu?
Psihologia nu face decat sa plombeze o masea cariata; dar Dumnezeu cauta sa curete mai intai, chiar daca procesul este mai dureros. De aceea iti recomand ca macar in problemele de natura sufleteasca/psihica, sa apelezi la Dumnezeu. Si ti-am recomandat pastorul bisericii de mai sus, pentru ca cine altcineva ti-L poate descoperi pe Dumnezeu? Cine poate sa iti vorbeasca despre El? Cine ar putea sa lege inima ta de Mantuitorul? Cine te poate ajuta sa capeti incredere in El?
Cine altcineva iti poate spune ca fiecare dintre noi am fost asezati de Dumnezeu in locul de care avem nevoie, chiar daca nu ne place? Cine altcineva iti poate spune ca Insusi Domnul Hristos a trecut prin ce trecem noi tocmai pentru ca prin aceasta sa capatam curaj si putere? Cine altcineva iti poate spune ca Tatal nostru ceresc este atent la orice detaliu, ca ne cunoaste orice fir de par din cap, ca nimic nu se intampla fara voia Lui (chiar daca nu ne place), si ca nici macar vrabia nu cade la pamant fara voia Lui?
Ba inca cel mai intelept dintre oameni care a existat vreodata, Solomon, exclama: "Cine, in adevar, poate sa manance si sa se bucure fara El?" (Eclesiast.2:25)

Fara Dumnezeu pacea nu va putea fi asezata in inimile noastre. Poate ca va exista o umbra a acesteia, dar pacea deplina o vom capata doar de la Dumnezeu.
Te sfatuiesc sa citesti cartea "Calea catre Hristos":
http://www.azsromania.org/CCH/ (Daca scrisul este prea mic il poti mari apasand tasta Ctrl si folosesti rotita de la mouse.)

| anonimg a răspuns (pentru anonim_4396):

Am raspuns mai jos lui Fancyuiop; cateva randuri si pentru tine -daca nu chiar toate. ^_^

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonimg):

Deci daca am o raceala, ma duc la pastor? Nu zau.Ba da, conteaza de ce religie esti, pentru ca adventistii sunt total diferiti de ortodocsi.Cel mai bine se duce la psiholog. Poate sa se duca si la PREOT, nu zic nu, dar depinde ce problema are.

| Calinnebunul a răspuns:

Și pe https://www.ioanaflorea.ro găsești servicii de consiliere psihologică online. Poți programa sesiuni direct de pe site-ul ei. Uneori ofera si sedinte probono