| anonim_4396 a întrebat:

TPU, vreau sa ma pun la dieta, spuneti-mi pls ce sa mananc ce nu ca sa slabesc mai repede. mersi funda

3 răspunsuri:
| Archangells a răspuns:

Cumperi un bilet cu destinatie Somalia. te invata aia sa slabestilaughing consulta un nutritionist, parerea mea. sa slabesti poti sa faci mult sport, sa eviti grasimile de orice fel, carbohidratii. consuma doar fructe si proteine.

| andutza1996 a răspuns:

Ziua 1: o zi de concediu in vacanta de iarna
Micul dejun: cafea, ceai, lapte 0, 1% grasime; o felie de sunca slaba; castraveti murati; 1 felie de Graham.
Gustare: o mandarina
Pranz: pomana porcului cu mamaliguta (pregatiti pomana porcului la cuptor, fara untura adaugata, din muschiulet slab si viscere. Portia maxima: 150 g) si salata de varza murata; desert: mere coapte cu scortisoara (fara zahar sau unt)
Gustare: 5 caise uscate
Cina: supa-crema de radacinoase si sfecla, dreasa cu o lingurita de ulei de masline

Ziua 2. : mergem la pranz în vizita la parinti… ce ne facem?
Mic dejun: ceai verde neîndulcit; 2 prajiturele de orez
Gustare: o ceasca de suc de gref
Pranz: selectati din antreuri felioare de sunca slaba, salatele de cruditati fara maioneza sau piftie de la care îndepartati grasimea de la suprafata; sariti peste ciorba; la felul principal, consumati numai carnea, fara sos, iar din garnituri, alegeti orice tip de legume, cu exceptia cartofilor; la desert pretindeti ca v-ati saturat si mancati doar un fruct. De baut: un pahar cu sprit slab, cu maximum ¼ vin si restul apa sau sifon
Gustare: nu e cazul, probabil ca sunteti înca la masa
Seara: ceai de tei, un iaurt hipocaloric cu 2 linguri de fulgi de cereale integrale

Ziua 3: vin musafiri!
Mic dejun: ceai verde neîndulcit; o cutie mica de branza de vaci hipocalorica
Gustare: nu avem timp de ea, muncim în bucatarie
Pranz: friptura slaba la gratar sau un file de peste la abur, pe care o sa le mancati cu muraturi, pe fuga, in timp ce va îndemnati oaspetii sa mai ia… La desert: o felioara de tort subtire (printre cele mai hipocalorice sunt tortul de înghetata sau tortul Diplomat).
Gustare: un pahar mic de suc de portocale
Seara: salata verde cu cubulete de feta si vinegreta de lamaie

Ziua 4: acasa
Mic dejun: lapte degresat cu 2 linguri de muesli si fructe uscate
Gustare: fistic
Pranz: sarmalute pregatite din carne tocata slaba, fara adaos de untura sau ulei. Cei din familie care vor mai multe calorii au voie sa isi adauge smantana.
Gustare: 3 tablete de ciocolata neagra cu martipan
Seara: spanac cu omleta din 4 albusuri de ou

Ziua 5: au venit rudele de la tara!
Mic dejun: 1 ou fiert moale, 1 felie de graham, ceai verde neîndulcit
Gustare: cateva nuci
Pranz: o felie de toba si cateva felioare subtiri de caltabos/leber, cu mult mustar. De evitat sunt carnatii, care au, de regula, multa grasime. Dupa mezeluri, o portie de broccoli fiert la aburi cu ulei de masline. La desert: salata de fructe de sezon fara zahar
Gustare: un mar Golden
Seara: un smoothie din mar, suc de sfecla si cateva capsuni congelate

Vedeti ca se poate?! {i nu uitati: faceti multa miscare! Daca e vacanta, nu inseamna ca trebuie sa lenevim, ci sa ne odihnim activ, antrenandu-ne in activitati de care alta data nu avem vreme. De cand nu ati mai facut un om de zapada impreuna cu juniorii?! Acum e momentul!