| mady_3152 a întrebat:

Trebuie lumanare inaintea preotului cand vine cu Ajunul de Craciun? Ce se face?

2 răspunsuri:
| AndY_8355 a răspuns:

Nup intra cu o icoana in casa si canta ceva dupa care va inchinati si sarutati icoana mai intai barbatii, baietii apoi fetele

| oVeveritzaDulcexD a răspuns:

Pai pui o lumanare in ceva (cana cu faina) si daca vrei un cos cu fructe sau ceva. Trebuie sa te anunte cineva ca vine preotul atunci aprinzili luminile, aprinzi lumanarea si lasi usa de la intrare deschisa si il astepti acolo sa il conduci spre camera faci cruce si saruti icoana iar apoi cred ca se da niste bani.