| SSPIR a întrebat:

Trupele Acvila au fost sau sunt cele mai pregatite din romania? mai bune decat bsij, sias, sspir sau dpir?

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Astea sunt strategii militare, nu-ti va raspunde nimeni corect
la subiect.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai buni la ce...la gust? Sunt chestii care nu se pot compara pentru ca la ceilalti nu existau (sau existau f putin) - parasutism, scafandrerie, alpinism, pirotehnie. In rest ca si pregatire, cooperare, mentalitate, resurse umane se detasau clar fata de ceilalti. Am avut ocazia sa lucrez cu majoritatea celor din Bucuresti, iar unii din cei enumerati mai sus is chiar ghiolbani. Nu spun cine, ca nu e frumos, dar fata de Acvila am si am auzit doar cuvinte de lauda.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da deoarece nu stiu daca la infiintare vreuna din unitatile speciale metionate mai sus s-au bucurat de indrumarea GSG-9 sau daca aceste unitati urmau modelul mai sus mentionat.Intr-adevar luptatorii ACVILA nu aveau experienta din punct de vedere al vechimii in bransa.Eu nu afirm ca celelalte unitati nu ar fi pregatite dar...va las sa trageti singuri concluzia...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Au fost si ar mai fi si astazi cei mai buni,( vorbind la trecut de echipa, dar fiecare individ este mult mai pregatit decat oricine din oricare alta structura ) asta daca nu i-ar fi desfiintat. Acvila era o structura construita la cererea uniunii europene si dupa toate standardele impuse. Si cu asta cred ca am spus tot. P. s Sigur sunt si alti indivizi foarte bine pregatiti in celelalte structuri, nu neg asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. Un DA categoric. Acvila a fost cea mai buna echipa. Se pregateau intens si o faceau cu mare daruire si profesionalism, mai mult decat atat, se pregateau ca alpinisti, scafandri, parasutisti, pirotehnie si altele.In loc sa-i desfiinteze mai bine ii apreciau.Cu ceva ani in urma, au fost titrati ca cea mai buna unitate comando - CT din Romania iar la demonstrativul din Germania au facut furori, lasandu-i pe toti placut impresionati de pregatirea pe care au avut-o.Cum au spus si ceilalti, sunt oameni buni si in alte structuri, nimic de comentat, insa aici erau selectati numai luptatori profesionisti. Poate o minune Dumnezeiasca le va aduce revenirea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foarte bine pregatite nu bine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt superficiali! Faptul ca au facut 2 saptamani de training la GSG9 si in Ungaria nu-i motiveaza sa fie cei mai buni. Ei singuri si-au creat legende in mas media iar cei in necunostinta de cauza cred. Cunosc un fost Acvila care a afirmat ca sunt cei mai buni parasutisti din tara cu 25 de salturi la activ. Sunt stucturi in tara care absolva scoli de Special Forces, Navy Seal, Delta, SAS etc si nu-i vedeti batandu-se cu pumnul in piept pe yotube. Singurul lucru nou pe care l-a adus Acvila in tara a fost poate regulile de poligon. Sunt buni dar nici pe departe cei mai buni asa cum afirma ei insusi. Sper sa nu fi ofensat pe nimeni dar, le recomand mai putina modestie.