| DaniTDCI a întrebat:

Un electrosoc necesita permis sau ceva?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu, dar nu-l poti folosi oriunde si oricand.
Codul Penal prevede, la art. 372, faptul că portul sau folosirea fără drept a obiectelor periculoase la adunările publice, la manifestările cultural-sportive, în locurile special amenajate şi autorizate pentru distracţie ori agrement sau în mijloacele de transport în comun se pedepseşte cu închisoare de la şase luni la doi ani sau cu amendă. De asemenea, portul sau folosirea acestor obiecte în instituţii publice se pedepseşte cu închisoare de la unu la trei ani sau cu amendă. Prin obiecte periculoase se înţelege cuţit, pumnal, arme neletale care nu sunt supuse autorizaţiei, dispozitive pentru şocuri electrice sau cu substanţe iritant-lacrimogene sau cu efect paralizant.

2 răspunsuri:
| Bobby711 a răspuns:

Nu, doar o surubelnita si o priza

| Necunoscutu92 a răspuns:

Nu dar cică vor sa bage si e arma de auto apărare in plus dar daca ai folosiți pe un om trebuie sa dai declarați pest declarați chiar daca tu ai fost atacat eu recomand sa vorbești cu un politist