| Marian2314 a întrebat:

îmi puteți spune este legal sa port un pumnal cu electrosoc în cazul în care mă amenința cineva sau sunt amenințat? Și dacă nu trebuie permis sau ce?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este legal, aceasta arma este prevazuta la lit.A - Arme interzise, din anexa la L.295/2004 privind regimul armelor si munitiilor. Daca incalci aceasta lege fapta constituie infractiune.

| Marian2314 explică (pentru Ioandelasal):

Și atunci ce arme sunt legale?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Marian2314):

Sunt legale, pentru persoane fizice, toate armele prevazute la lit.B - E din anexa la lege, bineinteles cu indeplinirea conditiilor prevazute si cu actele prevazute pentru fiecare (permis de portarma, autorizare sau notificare).
Doar pentru cele prevazute la lit.E nu este nevoie de acte, singura conditie este cea de varsta, respectiv minimum 18 ani.

3 răspunsuri:
| Marian2314 explică:

Ups am 16. Și atunci când fac 18 ani ce trebuie sa fac ca sa obțin permis de port arma?