| Remersent a întrebat:

Exista masini care necesita doar atestat ca si la scutere, si nu mai e nevoie de permis?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De la 19.01. 2013 nu mai exista nici un vehicul cu motor care sa nu necesite permis de conducere de categorie corespunzatoare.
Si pentru mopede (scutere de pana la 50 cmc) este nevoie de permis de categoria AM.

| mgtow a răspuns:

Acum nu mai exista atestate pentru a conduce moped si masinute gen smart. Se merge pe baza de permis, A1 la moped si B1 la masina care ii corespunde.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Atestatul nu mai poate fi folosit nici la scutere incepand cu ianuari 2013. Pentru orice vehicul cu motor ai nevoie de permis acum