| Alexutzuxx a întrebat:

Unde gasesc informatii despre trestie ca n-am gasit (nu cea de zahar)

3 răspunsuri:
| kleorys a răspuns:

Phragmites communis (trestie, stuf)

Increngatura : Magnoliophyta
Clasa : Liliopsida
Ordinul : Poales
Familia : Poaceae
Genul : Phragmites
Specia : Phragmites communis

Descriere : Specie legată de mediul umed, găsindu-se la marginea lacurilor, în bălţi, în lungul râurilor, în Delta Dunării, alcătuind împreună cu papura vegetaţia caracteristică numită plaur. Formează stoloni puternici, de pe care pleacă tulpini foarte înalte (4m). Frunzele sunt late şi rigide. Inflorescenţa este un panicul cu spiculeţele multiflore. Axa spiculeţelor este acoperită cu peri lungi, de culoare albă.

| silvia3333 a răspuns:

Http://ro.wikipedia.org/wiki/Stuf
http://www.info-delta.ro/......s-261.html
mai mult este in al doilea link dar poate iti este de folos si primul

| Esm a răspuns:

Phragmites australi(stuf,trestie) este o planta erbacee perena din familia gramiceneelor, care are rizom tanar, tulpina erecta rigida de 1-4 m, frunze lanceolate verzi-albastrui si flori dispuse in panicule terminale. Atat am gasitwinking