| Surdu_Diana_1995_E6MX a întrebat:

Unde pot solicita eliberarea altui card de sanatate?

Răspuns Câştigător
| iAMVi a răspuns:

Ăștia d-abia au dat amărâtul ăla de card și încă nu la toată lumea și tu vrei inca unul? La cat de nașpa este sistemul din România nu știu peste cat timp o să ți-l dea.
Totuși uite ce scrie pe libertatea.ro
Cu cele două chitanţe care dovedesc că ai achitat atât taxa pentru emiterea noului card, cât şi transportul acestuia şi cu o copie după buletinul de identitate mergi la casa de asigurări de sănătate de care aparţii şi solicită emiterea unui nou document. Aici trebuie să completezi o cerere-tip şi, împreună cu celelalte acte, să le depui la ghişeu. În schimb, până la emiterea cardului nou, primeşti o adeverinţă care atestă faptul că eşti asigurat. În baza acesteia poţi beneficia de servicii medicale la orice spital sau la medicul de familie.

În posesia documentului vei intra în maximum 30 de zile de la depunerea cererii. El va fi livrat, ca şi prima dată, prin poştă.

2 răspunsuri:
| Surdu_Diana_1995_E6MX explică:

Mersi! Stiu ca nu o sa.l primesc prea curand dar nu am alta solutie. Mi.a fost furat portofelul si am ramas fara.

| iAMVi a răspuns (pentru Surdu_Diana_1995_E6MX):

Nașpa, clasic romanesc, am uitat să precizez ca toate costurile producerii noului card vor fi suportate de tine, vreo 25 de lei big grin