| anonim_4396 a întrebat:

Unde sunt duse /reciclate deseurile bio-medicale? Ace/seringi, resturi de fiole, manusi, fase insangerate, etc.

4 răspunsuri:
miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Deseurile generate de activitati medicale cum sunt cele taietoare-intepatoare, infectioase si provenite din medicamente sunt deseuri periculoase. Conform normelor speciale instituite prin Ordinul ministrului sanatatii nr. 219 / 2002, se colecteaza in containere speciale, apoi se ard in crematorii.
Cele care nu intra in aceasta categorie, nu se supun acestor dispozitii.

| sese a răspuns:

Sunt firme specializate care colecteaza si recicleaza; trebuie sa ai contract cuuna din ele in localitatea in care iti desfasori activitatea.

| adyth a răspuns:

In nici un caz nu cred ca sunt reciclate? mai bine arse...cred.

| gabilupasc a răspuns:

Pentru mai multe detalii acceseaza: http://lagosolutionsgroup.wordpress.com/, sectiunea Consultanta Mediu