Întrebare recomandată | beniamin1991 a întrebat:

Cei care locuiti/ati locuit in Austria sau Germania, am cateva nelamuriri in legatura cu separatul gunoiului.
Locuiesc in Austria de 3 luni si sunt inca nedumerit in legatura cu containerele de gunoi,ce trebuie sa bag in containerul cutare si asa mai departe.
Am mai citit eu cate ceva pe internet dar tot nu sunt complet lamurit.
Deci unde m-am mutat eu avem urmatoarele containere : Papier, Restmull,Bio si saci galbeni.
Acum la papier e logic,carton si hartie.
La restmull din cate am inteles intra toate deseurile care nu pot fi reciclate,are sens.
La bio probabil produsele care se degradeaza,miros si asa mai departe,produse precum resturi de mancare,fructe,legume,plante, lemn netratat ( asta pe un site am auzit-o)
Nelamurirea mea vine la sacul galben.Pana acum am crezut ca in sacul galben intra NUMAI plastic,insa dupa ce am facut cateva cercetari pe net am inteles ca acolo nu intra numai plastic ci si alte produse reciclabile precum aluminiu,ca exemplu.
Alta nelamurire ar fi unde arunc sticla,unii spun ca la restmull altii spun ca e gresit,ca e container special, desi noi nu avem.
Sper sa imi poata spuna si mie cineva cate ceva despre fiecare container asa sa imi fac o imagine de ansamblu.

1 răspuns:
| MihaelaDart a răspuns:

La greci e containerul pentru reciclare care cuprinde: sticle, cartoane, plastic, hartie