| Amplifier a întrebat:

Va rog ajutati-ma: Vreau sa imi iau noul telefon SAmsung galaxy Ace si parinti mei insista privind faptul fara telefon cu touch screen zic ca e sensibil.
Si fapt dovedit ca:
Vara mea a avut unul si l-a scapat din buzunat si s-a dus displayul telelefonului(telefonul avea touch screen) Cum sa ii conving sa mi-l i-a?

Va rog ajutati-ma dau vot +funda

6 răspunsuri:
| Yugeen a răspuns:

Samsung Galaxy Ace are, din contructie, "Gorilla Glass display" fapt ce inseamna ca are o sticla mai rezistenta de 5 ori decat sticla normala.

Cauta pe Youtube o demonstratie de Gorilla Glass si arate-le-o parintilor tai.

Orice telefon care pica de la o inaltime considerabila pe o suprafata dura o sa aiba de suferit, fie ca este vorba despre telefoane cu tuch sau simple, cu butoane.

Poti sa cauti si demonstratii de Motorola Defy+ care are aceeasi sticla, Gorilla Glass. Daca vezi prin ce trec telefoanele alea... uita-te pe Youtube si o sa vezi.

Acelasi Gorilla Galss display il aare si LG-ul Optimus Black al lui mihaimike15 iar dupa cum vezi nu l-a "terminat" cu o cazatura.

Eu am fost neatent cu un model mai vechi de Nokia cu touch si mi-a cazut de 3 ori doar pe suprafete dure, direct din mana (eu stand in picioare si crede-ma, nu sunt scund! :))). In afara de zgarieturile de rigoare de pe carcasa telefonul nu are nimic. Poate am avut si noroc sa nu imi pice cu ecranul direct pe suprafata dura dar ideea este ca merge suficient de bine si acum.

Apropo, prin "s-a dus displayul telefonului" la ce te referi? Nu s-a mai aprins sau s-a crapat in asa hal incat nu a mai putut fi folosit?

Daca ai mai avut antecedente de neatentie cu lucruri "stricabile" nici eu nu cred ca as putea sa fiu convins ca vei avea grija de un telefon cu touch ce, chiar daca este rezisten pentru anumite cazuri nu rezista si impotriva prostiei si neatentiei.

Telefonul respectiv nu o sa te ajute la mare lucru, mai ales daca esti la scoala/liceu.

Eu nu stiu ce-o fi cu generatiile astea tinere. Aveti niste fantezii de neinteles. Poate ati ascultat prea multe povesti de adormit copiii iar acum credeti ca tot ce zboara se mananca.

In loc sa fiti recunoscatori parintilor ca investesc in voi mai aveti si mofturi.
Mie mie se pare firesc sa ai mofturi atunci cand esti pe banii tai ci nu pe banii munciti de altii, atunci poate o sa intelegi si valoarea banilor.

Statistic vorbind, sunt mult mai multe sanse sa iti strici (tu sau cineva "binevoitor") telefonul cu touch decat unul cu tastatura normala.

Cum sa-i convingi? Nu prea ai cum pentru ca nu ai argumente valide. Stiu ei ce stiu si pe cine au la usa casei. :P

Daca insa esti disperata, poti sa faci "pact cu diavolul", sa te dai cu "fondul" de pamant si sa faci ca tot regatul animal atunci cand este luna plina. Intr-un final poti sa dai si in depresie, si asa e la moda.
Daca faci, astfel, pe nebuna iar parintii tai chiar te iubesc si nu suporta sa te vada ca suferi se pot intampla doua lucruri:
* fie ei zic ca tine si iti cumpara mobilul pe care il vrei tu iar toata lumea va fi fericita pana cand o sa faci (iar) vreo boacana;
* fie o sa iti faca rost de o trimitere la psihiatrie, caz nu tocmai fericit pentru tine. :))

Scuza-mi, te rog, ironia! :)

Mai era azi un tip, tot pe TPU, care avea filme SF in cap si-a convins parintii sa-i cumpere iPhone iar el nici nu stie cum sa il conecteze la computer.

Si acum, hai sa fim seriosi, tu nu vrei doar un telefon, nu? Vrei si un device cu care sa fii la moda si cu ajutorul caruia sa te distrezi atunci cand e profa/proful plictisitor, nu?
Si cand te gandesti ca toate astea nu le poti face cu un telefon "clasic"... sau oare poti?

De fapt tu de ce vrei, (te) citez: "noul telefon SAmsung galaxy Ace"?

La 900-1.000 de Ron cat costa esti sigura ca o sa te ajute in viata de zi cu zi acest telefon sau oricare altul cu touch display, fie mai ieftin, fie mai scump?

Eu zic ca lejer iti casesti un telefon bun, mai ieftin, cu tastatura fizica si iti mai raman si bani pentru o pereche de ce vrei tu ("incaltari" de exemplu) de la o firma mai ca lumea sau de vreun accesoriu vestimentar sau de alta natura de care chiar ai nevoie.

Mai jos gasesti si un site in care se specifica de ce este favorabil un telefon cu tastatura fizica unuia cu touch:

http://www.cellutips.com/7-reasons-why-touch-screens-suck-for-a-cell-phone/

Daca nu el ai cu lb. Engleza, cand te duci pe Google ai sus in stanga un buton care zice "traducere" sau "translate". Mai departe cred ca este evident ce poti face. :))

Bafta si mult noroc, altfel nu cred ca ai cum sa pui mana pe un astfel de telefon!

P.S. La inceput am crezut ca esti fata si am facut si niste acorduri pe baza asta. Scuze daca te-am confundat!

Inca odata imi cer scuze daca am parut prea dur, dar chiar nu vad care ar putea sa fie beneficiile unui telefon cu touch fata de unul clasic, pentru tine care nu depinzi de conectivitate pentru a trai!

Moda (trend-ul, in general, nu moda ca si ocupatie, prezentari, etc.) si marketing-ul prostesc o groaza de lume. De acolo se si trage "spiritul de turma"!

Gandeste-te ca parintii tai sunt niste oameni normali care isi folosesc logica iar atat timp cat argumentele lor sunt mai bune decat ale tale eu cred ca iti irosesti timpul.

Daca faci exceptie din imaginea mea generala asupra tinerilor "libertini" (asta ca sa nu folosesc cuvinte mai dure) te rog, inca o data, sa ma scuzi!

Numai bine! :)

| reky a răspuns:

Spune-le ca un telefon Samsung Galaxy Ace este mai folositor si te ajuta si la scoala si in viata de zi cu zi. Spune-le ca nu o sa iesi cu el! Sper ca te-am ajutat!

| Amplifier explică:

Problema mea consta insa ca nu vreau telefonul doar pentru ca are touch-screen il vreau pentru ca are optiuni de android si mult mai performant.

| Xulescu2 a răspuns:

Daca au incredere in tine, le spui ca o sa ai grija de el mare grija si iti vor lua, daca nu au incredere atunci hmm thinking ai putea sa le spui ca toti au asa ceva si te simti saraca and stuff big hug

| mihaimike15 a răspuns:

Pai mie nu mi s-a intamplat sa il stric de la o singura cazatura (am LG optimus black) dar depinde cat de bine sunt facute dar cel mai bun mod de protectie este sa iti cumperi o carcasa de silicon sau una din piele uitehttp://static.skattertech.com/files/2008/01/proporta-ipod-touch-case.jpg si http://prosoniccanada.com/store/images/iphonnee%20casionnn.jpg ( dar la cea din silicon recomandat ar fi sa iti iei si o folie )

| mihaimike15 a răspuns:

A si inca nu e stricat telu meu