| paul1212234556678899999999999999 a întrebat:

Va rog frumos, imi spuneti si mie 10 curiozitati despre animale nevertebrate.

Dau funda primului raspuns!

1 răspuns:
| Aslam a răspuns:

1. Nemurirea exista! Cel putin asta au dovedit doua vietati distincte: hydra si o specie de meduza. Desi cele doua creaturi se folosesc de metode complet diferite pentru a supravietui, rezultatul este acelasi: viata eterna!

2. Caracatitele nu au doar multe brate, ci si... mai multe inimi. Trei, mai exact.

3. Fluturii au o modalitate ceva mai putin conventionala de a "gusta" nectarul florilor: cu... picioarele.

4. Pisicile si caii sunt foarte sensibili la veninul teribilului paianjen vaduva neagra. Ceva mai rezistenti sunt cainii, in timp ce oile si iepurii par sa fie... imuni!

5. Poate stiai ca vacile sunt capabile sa dezvolte accente, in functie de regiunea in care se afla ferma unde cresc. Stiai insa ca acelasi fenomen afecteaza si caprele?

6. Caii se folosesc de expresivitatea lor faciala incredibila pentru a comunica intre ei.

7. Veveritele nu sunt capabile nici sa ragaie, nici sa vomite.

8. Animalele mici, dar cu metabolism alert, percep realitatea inconjuratoare cu incetinitorul!

9. Din cauza incalzirii globale, anual se nasc tot mai multe femele de broasca testoasa, in detrimentul masculilor.

10. Albinele pot bate din aripi cu o viteza de 200 de batai per secunda!