| BUBULINA a întrebat:

Voi cand va duceti in vizita la cineva va descaltati?

Răspuns Câştigător
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

@mg: probabil esti prea tanar/a ca sa stii ca, pe vremea comunistilor, tzaranii au fost adusi cu forta in orase pentru a munci in fabricile construite in nestire.
Si evident, au venit cu tot cu obiceiurile lor pe care le enumeram.
Din pacate, in timp, au devenit majoritari si si-au impus "minunatele standarde".
Sa stii ca in nicio familie educata, cu ascendenta citadina pana la a 5-a, a 6-a generatie nu o sa vezi nici musafiri in ciorapi, nici coji de seminte, nici Guta racnind in boxe. QED.

21 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Nu. In niciun caz. E un obicei adus de la tara unde, probabil isi are rostul, ca nu poti sa intri in casa cu cizmele de cauciuc pline de noroi sau de balega.
Dar in oras, unde e asfalt, unde exista covorase pentru sters picioarele, mi se pare de cel mai prost gust sa te descalti/sa ceri musafirilor sa se descalte.
Ma infior la gandul ca, mergand la cineva, la o petrecere, sa stai imbracat elegant, la 4 ace si in ciorapi. Eventual, sa mai si dansezi in ciorapi.
Din pacate, obiceiurile proaste prind cel mai repede asa ca, alaturi de spartul semintelor, de ascultat muzica la maxim, descaltatul la usa ne arata gradul de incultura la care au reusit comunistii sa ne aduca in 50 de ani.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

@mg: intrebarea se referea la pastrarea incaltarilor in picioare IN VIZITA, si nu in pat. Eu nu am mers cu comentariile atat de departe.
In general, fac oarece deosebire intre mersul in vizita si urcatul in pat. Chiar nu-nteleg postarea. Ce are una cu alta?

eluveitie
| eluveitie a răspuns:

Normal! Tot timpul am facut asa.Cum sa intru la om in casa incaltata dupa ce a facut curatenie?

| Parintele a răspuns:

Nu este poliicos sa te descalti si deasemeni este un obicei prost sa ceri unui invitat sa se descalte. Insa cand e vreme urata nu prea poti sa intri in casa omului cu ghetele pline de noroi etc si cred ca este ok daca te descalti si primesti niste papuci. La noi obiceiul cu descaltatul la intrare e luat de la turci. si mi se pare de prost gust.

| Leea1234 a răspuns:

Nu! si nu intru incaltata pentru ca as fi needucata, ci pentru ca aici asa se obisnuieste, cei drept mie nu-mi place sa-mi intre cineva in casa incaltat, dar din bun simt ...nu le zic nimic!
stiu sunt de moda veche!

| Slavic a răspuns:

Nustiu dar daca vine si i spui descaltate imi murdaresti covorul nu este politicos dar dacai spui am un covor nou te rog nul murdari va fi normal happy

| mikey a răspuns:

Salut!
Pai depinde daca are ordine in casalaughingPai daca vad ca nici persoana care are casa nu se descalta si intra cu papucii in salon etc.intru si eu, daca vad ca se descalta ma descalt si eu ca sa nu imi spuna ea/ellaughingDe obicei cam numai in sate se obisnuieste sa te descalti.
Bye!

| Slowmotioon a răspuns:

Pai.cum sa mentionat mai josss...cand e vreme uritaaa.cam ar trebui sa ne descalta... dar sunt unele persoane la caree mergemm.care chiar daca noi am vrea sa ne descultam insista sa nu ne descultam.Eu zic ca Depinde de Imprejurimi Din punctul, meu de Vedere.Nu mas deculta (succes)

| simoSTAR a răspuns:

La noi asa se obisnuieste si asa ne-am invatat ca ar fi politicos, sa ne descaltam.in schimb in afara nu se descalta.cumnatul meu este italian si cand i-am spus ca aici se descalta radea si spunea "si daca unei persoane ii miros picioarele? " laughing

| Andreeagen a răspuns:

Ma eu pe unde am fost m-am descaltat si cine a venit lamine sa descaltat. acum ca asa se face ca nu. asta e nu am de gand sa murdaresc covoarele la oameni ca nici mie nu imi place sa'mi murdareasca asa ca... la mine cine vine se descalta. ca ii place ca nu ii palace asta e nu spala el in locu meu.

Răspuns utilizator avertizat
| Lale_2033 a răspuns:

Eu cand merg la cineva obisnuiesc sa ma descalt pentru ca nici mie nu mi-ar convenii dupa ce m-am chinuit sa frec covoarele, sa spal pe jos sa intre cineva nonsalant sa-mi calce in picioare toata munca. Indiferent cat ne stergem pe covorase urme de reziduri de afara raman si poate persoana respectiva nu-si permite (din lipsa de timp) sa reia munca dupa fiecare musafir. SI intotdeauna asigur papuci de casa musafirilor mei.

| Eron a răspuns:

Eu iti raspund printr-o zicala:ce tie nu-ti place, altuia nu-i face.In cazul meu, mie nu mi-ar place ca un vizitator sa intre incaltat in casa.Asa ca si eu ma descalt cand ma duc la cineva in vizita.

| Piscotel a răspuns:

Daca are covoare peste covoare in casa ma descalt pentru ca stiu si eu la fel de bine cum e sa cureti un covor.
Daca are parchet sau gresie si nu-mi da papuci nu ma descalt orice ar fi.
Si in alte tari, nu numai la noi sau la turci se practica descaltatul la intrare, spre exemplu in Germania.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Numai daca e curat rolling on the floor tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu inteleg de ce spun uni ca este un prost obicei sa te descalti. Si cum sa intru cu mizeria de pe strada in casa omului? Chiar daca merg numai cu masina personala tot mai calc si pe strada, asa ca nu vad logic sa car pe pantofi toti microbii in casa omului. Tot asa nu-mi place ca la mine sa intre cineva incaltat.
Poate cine are bani de aruncat si servitoare in casa sa accepte ideea eu nu o vad normala. Asta este o idee poate pentru castele, sali de bal si nu intr-o casa normala. In fine, cui ii place sa doarma cu bocancii linga pat, o poate face.
Imi imaginez cum ar fi pe vremea acesta sa intre careva incaltat la mine. Covor alb, huse deschise la culoare, si persoana cu bocancii plini de zapada si noroi... Oare ce este mai civilizat, sa-ii dau o pereche de papuci sau sa-mi faca " varza " in casa?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, niciodata. Numai in cazul cand mi se cere si se ofera papuci de casa. Daca este noroi sau zapada afara, se pun la indemana covorase sau ceva de sters pantofii si, se intra incaltat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Lucrurile stau în felul următor: la prima vizită nu se desculță, la a doua vizită gazda trebuie să-i ofere musafirului o pereche de papuci de casă.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Din pacate, obiceiurile proaste prind cel mai repede asa ca, alaturi de spartul semintelor, de ascultat muzica la maxim, descaltatul la usa ne arata gradul de incultura la care au reusit comunistii sa ne aduca in 50 de ani."... nu este decit un citat dintr-un raspuns! ce treaba au comunistii cu descaltatul, nu pot intelege, dar inteleg ca alienarea mintala a atins cote alarmante!
Daca cineva crede ca asfaltul si covorasul reprezinta solutia, hai sa experimentam. Cine doreste sa primeasca musafiri incaltati? Ii facem o vizita si vedem ce comenteaza... dupa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@ardnaxur1961 / daca 1961 reprezinta anul nasteri dvs, inseamna ca sintem de-o virsta!
Stiu cine si ce a adus, numai ca " moda " nu este luata din casele de locuit ci asa cum spuneam din casele mari si palate si se aplica doar in spatiile de primire special amenajate! In locuinte, unde nu exista un asemenea spatiu bine delimitat de zonele personale, este o adevarata prostie sa intri incaltat, re-precizez!, cu toti microbii pe incaltari. Un singur lucru stiu si se pare ca este " pe dos " fata de ce scrie pe aici, moda de a intra incaltat in casa este luata si insusita de catre parveniti, ei vor sa fie ca " boierii " sa fi ceva ce nu pot fi in veci!
Vad ca se discuta atit pe acest subiect, zilele acestea pe ecranele tv " ruleaza " o reclama la vodafone; veti vedea cum cele doua toante stau incalatate cu cizme ...in pat! Daca dvs credeti ca este normal si civilizat asa...
Deci : nu trageti concluzii pripite! Descaltatul nu este sinonim cu manelele, semintele sau ce stiti dvs sau poate va este familiar.
Daca va spune ceva " aleea Alexandru " poate intelegeti si pe unde am copilarit si ce educatie primeau cei ce stateau pe acolo.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Are dreptate mg.Subscriu