| 4LeafCloves a întrebat:

Voua vi-se intampla sa va roage cineva sa faceti ceva pentru el si sa il refuzati, iar el sa insiste?
Ca ei niciodata nu ma inteleg cand le spun ca nu si de cele mai multe ori cedez si spun da chiar daca nu vreau sau nu pot.

Răspuns Câştigător
| psiholoaga a răspuns:

Nevoia asta de aprobare ne omoara. Sa spui 'nu' nu este o dovada ca nu tii la persoana aia, ci ca primezi tu. Daca nu poti sa ajuti pe cineva, spune-i ferm "Nu pot/nu vreau/ nu am chef/nu acum", in functie de motivul tau. Probabil ca insista pentru ca ceva din refuzul tau initial invita la negociere. Nu esti prea ferma si in mintea lor se activeaza beculetul si mai insista, poate se gaseste o portita in refuzul tau. Si, dupa cum spui, se gaseste. De cate ori cedezi, intaresti acest comportament. Atitudinea ta cand refuzi va fi si mai ferma. Exerseaza sa spui "nu". Roaga pe cineva apropiat sa te ajute: sa te roage, prin diverse metode, sa o/il ajuti. Si tu incearca sa ramai cat mai ferma pe pozitii. Daca nu iti delimitezi clar limitele si nu le semnalizezi celorlalti clar care sunt prioritatile tale, vei ajunge, la un moment dat, sa faci mai multe pentru cei din jur decat pentru tine. Si in felul asta, nici nu ii ajuti. Oamenii trebuie lasati sa invete sa se descurce singuri. Directionati, daca stii cum si poti, insa nu le rezolvi problemele.

5 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Da, mi s-a intamplat de multe ori dar m-am invatat minte, din capul locului spun ca nu pot si nu pot, dar in minte caut solutii sa-l pot ajuta fie personal, fie prin intermediari, dupa care ii prezint solutiile mele. Ce sa fac, nu stiu sa refuz...

| dulshe a răspuns:

Mi s-a intamplat, i-am zis unui prieten foarte bun NU si el tot insista, dar nici ca ma las, e doar u prieten si nimic mai mult.
pa'pa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De multe ori mi s-a intamplat asta... dar, chiar daca puteam sau nu, faceam pe draq in 4 si tot il ajutam...pana la un moment dat cand am zis STOP.Acum...pot nu pot...refuz frumos, cu toate ca insista...

Răspuns utilizator avertizat
| Andreea_4162 a răspuns:

Nevoia asta de aprobare ne omoara. Sa spui 'nu' nu este o dovada ca nu tii la persoana aia, ci ca primezi tu. Daca nu poti sa ajuti pe cineva, spune-i ferm "Nu pot/nu vreau/ nu am chef/nu acum", in functie de motivul tau. Probabil ca insista pentru ca ceva din refuzul tau initial invita la negociere. Nu esti prea ferma si in mintea lor se activeaza beculetul si mai insista, poate se gaseste o portita in refuzul tau. Si, dupa cum spui, se gaseste. De cate ori cedezi, intaresti acest comportament. Atitudinea ta cand refuzi va fi si mai ferma. Exerseaza sa spui "nu". Roaga pe cineva apropiat sa te ajute: sa te roage, prin diverse metode, sa o sau il ajuti. Si tu incearca sa ramai cat mai ferma pe pozitii. Daca nu iti delimitezi clar limitele si nu le semnalizezi celorlalti clar care sunt prioritatile tale, vei ajunge, la un moment dat, sa faci mai multe pentru cei din jur decat pentru tine. Si in felul asta, nici nu ii ajuti. Oamenii trebuie lasati sa invete sa se descurce singuri. Directionati, daca stii cum si poti, insa nu le rezolvi problemele.