| Loveisin a întrebat:

Vreau si eu referat despre amiba si parameci!
Va rog mult sad
Am foarte mare nevoie straight face
Dau fundita la cel mai bun raspuns si app sa fie putin mai lung
mersi anticipat :*

Răspuns Câştigător
| Ballet a răspuns:

Cauta aici:
www.referate.ro
Succes

4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Amoeba proteus numita si Chaos Diffluens
* protozoar care traieste in dif. ochiuri de apa, pe fundul baltilor, pe plante acvatice sau chiar la suprafata sub pelicula apei statatoare.

* la microscop, apar ca niste mase gelatinoase, sticloase sau albicios-laptoase, de apro. 500 microni in diametru, cu contur neregulat prevazut cu un numar de lobi sau prelungiri lungi sau scurte numite PSEUDOPODE. Animalul viu nu-si pastreaza mereu aceiasi forma, de la unmoment la altul unele pseudopode dispar si apar altele noi ci forme difwrite.Denumirea de amiba le-a fost data tocmai din cauza acestei propriet. a lor de a-si schimba necontenit forma (de la gr.amoibein=a schimba )

*Miscarea :la microscop se observa ca, intr-o parte oarecare a corpului sau apare, la un moment dat, o mica ridicatura di corpul gelatinos care apoi, creste si se alungeste treptat. Astfel se formeaza pseudopodele. Pseudopodul format se fixeaza cu extremitatea libera de un suport( de ex. o planta acvatica) dupa care, intreg corpul gelatinos al amibei se scurge catre punctul de fixare. Apoi, un al pseudopod se formeaza in alta directie sau in aceiasi directie si miscarea de deplasare continua. daca in deplasarea ei Amoeba proteus intalneste un corp inert ( de ex. un graunte de nisip)la atingerea cu acesta, ea isi schimba directia. acest lucru arata ca ea reactioneaza la factorii externi.

*Nutritia -- se hraneste cu dif. microorganisme:bacterii, alge, protozoare.Cand intalneste in cale o particula alimentara, ea o invaluie cu intregul sau corp cu ajutorul prelungirilor pseudopode. Rezultatul este formarea unei VACUOLA DIGESTIVA prin inglobarea in corp a particulei alimentare impreuna cu o cantitate mica de apa. In vacuola digestiva are loc digestia enzimatica a particulei aliment.Deci amiba are o digestie INTRACELULARA.

*Respiratia : se face prin difuziune

*Excretia: la amiba se face in 2 moduri : o parte din subs. de excretie sunt eliminate prin difuziune pe toata suprafata corpului. O alta parte se aduna mai intai intr-un punct al citoplasmei, constituind o VACUOLA EXCRETOARE( sau pulsatila ). Cand aceasta vacuola a ajuns la o anumita dimensiune, ea plesneste si continutul ei se varsa la exterior.

*Inmultirea ( reproducerea ); se face prin diviziune simpla :mai intai nucleul se alungeste si se gatuieste pana cand se divide in doi nuclei. in paralel cu diviziunea nucleului are loc si diviziunea corpului amibei care se alungeste si se gatuie treptat pana se rupe in 2 parti egale fiecare parte continand un nucleu. Acest tip de inmultire se numeste ASEXUATA ( sau VEGETATIVA)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pfff

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu am nici eu referat...si imi trebuie pe 5iauarie