| Yee a întrebat:

Yee(Salut)! Nu pot sa dorm in noaptea asta, ma macina o intrebare esentiala vietii: daca ascult SD-uri in somn o sa pot asimila toate acele informatii, inclusiv o limba straina? (si ce sansa este sa ma trezesc zicand in continu "omletu fromage"?)

Răspuns Câştigător
| Andia0 a răspuns:

Am auzit de aceasta "teorie" happy am incercat si eu ascultand in casti lectiile la istorie, am retinut un pic dar nu e de ajuns. Trebuie sa si inveti

4 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Eu cred ca o sa ai sanse sa vorbesti in somn pentru tot restul vietii, nu sa inveti o lima straina daca o sa adormi cu castile in urechi. Ba inca o sa te mai trezesti si cu durere de urechi din pricina castilor, si de asemenea si neodihnit dn pricina ca nu lasi creierul sa se odihneasca. Si capul are nevoie de odihna, nu doar trunchiul, mainile si picioarele.

Cea mai buna metoda de invatat este ca sa nu treci peste lectie pana cand nu esti sigur ca ai asimilat-o. Chiar si daca informatia se uita in timp, la nevoie ea se gaseste acolo; dar trebuie sa te asiguri ca o vei pune acolo. Citind doar, informatia nu ramane, ci se pierde; la fel ca oamenii care mananca mult si nu se ingrasa deloc.
De asemeni trebuie sa cauti sa iti placa materia respectiva. Nu iti place toata; dar ceva trebuie sa iti placa la ea, si sa nu o respingi zicand: "Pai mie nu imi place nimic la scoala." ^_^ Poate ca asa este; dar nu vei invata daca nu vei depune efort ca sa iti placa.
Este ca si cum ti-ai face o prietena si apoi nu iti mai place de ea. Este lucrul acesta; trebuie sa te legi de ceea sce iti place la ea -caci este imposibil sa nu fie ceva placut la ea. Asa este si cu materia de la scoala -nu te poti desparti de ea. Orele suplimentare acasa in schimbul orelor petrecute pe joc iti vor fi de mare folos.

| FaraNumePls a răspuns:

Poate doar daca visezi chestiile alea laughing e o idee interesantă să asculți o noapte întreagă in somn niste cuvinte în alte limbi etc. Poate merge

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, in timp ce visezi, e ca si cum ai fi intr-o coma, esti in totalitate paralizat si nu percepi nimic de langa tine. Apropo, good meme

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exact! Asta ma framanta tare mult si pe mine, ca vad, da roade foarte bune. Dupa ce au ascultat astfel de SD-uri, in somn, multi internauti, dupa ce s-au trezit, dimineata, au aruncat cizmele si lopata de langa canapea, iar apoi s-au facut analisti politici, ministrii si politicieni. Iti tulburi somnul degeaba.