| anonim_4396 a întrebat:

Am și eu o întrebare.
De ce nu pot sa dorm noaptea?
Chiar nu am somn.
Și dacă se întâmplă sa dorm visez niște căcaturi de vise și mă trezesc in toiul nopții și după nu mai adorm deloc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Dormi prea mult ziua.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

N-ai activitate și ești stresată, cel mai probabil.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Și eu nu pot să dorm noaptea, dorm ziua și sunt stresat, eu azi o să stau treaz și în seara asta poate adorm, asta-i soluția. Când stai în casă toată ziua, nu ai activitate te culci zi de zi tot mai târziu până ajungi să dormi ziua.

| iulian1302 a răspuns:

Buna! Am observat in ultimul timp faptul ca tot mai multe persoane acuza tulburari ale somnului. Fara indoiala, avand in vedere situatia mondiala, pot spune ca stresul este principalul factor care influenteaza aparitia acestor tulburari de somn! La acest stres indus de situatia cu care ne confruntam se mai adauga si stresul de zi cu zi si astfel calitatea vietii este influentata in mod negativ. Tot in aceasta perioada pot sa apara si alte afectiuni ale sistemului nervos precum anxietatea, ipohondria si atacurile de panica in randul persoanelor vulnerabile si care au o intoleranta scazuta la stres. Cu o ora-doua inainte de culcare iti recomand sa consumi un pahar de ceai/lapte cald si sa eviti pe cat posibil TV-ul si celelalte dispozitive moderne! Ceea ce poti face in schimb este sa citesti o carte, in acest fel gandurile negative acumulate peste zi dispar iar calitatea somnului va fi imbunatatita! Succes!