| adreyashu a întrebat:

Aceasta memorie RAM: http://www.cel.ro/......hz-cl11-l/
Este compatibila cu un compute Dell optiplex 7010

18 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ar fi interesant de stiut ce placa de baza ai. Sunt mai multe variante din acest model. Raspunde-mi aici si daca nu stii te ajut sa afli ce placa ai.

| adreyashu explică (pentru Salontanul):

Nu stiu ce placa de baza am happy

| Salontanul a răspuns (pentru adreyashu):

Ok. Ia de pe net CPU-Z: http://www.cpuid.com/downloads/cpu-z/cpu-z_1.71.1-en.exe
Instaleaza-l si uita-te la mainboard si model si spune-mi ce vezi.

| adreyashu explică (pentru Salontanul):

Nu ma lasa sa-l deschid
imi da not responding

| Salontanul a răspuns (pentru adreyashu):

Ai un antivirus?

| adreyashu explică (pentru Salontanul):

Da

| Salontanul a răspuns (pentru adreyashu):

Scrie in browser CPU-Z si vezi de unde te lasa s-o downloadezi. Daca nu n-am ce-ti face! Mai sunt doua solutii:
Poti scrie la "run" din bara start "dxdiag" acolo o sa gasesti toate informatiile de care ai nevoie sau sa desfaci computerul.

| adreyashu explică (pentru Salontanul):

Ok
si la dxdiag ce trebuie sa-ti scriu

| adreyashu explică (pentru adreyashu):

AMD raedon HD 6450
asta trebuia?

| Salontanul a răspuns (pentru adreyashu):

Nimic. Trebuie doar sa te uiti pe System manufacturer si system model. Daca ai noroc, scrie. Daca nu trebuie sa desfaci PC-ul. Mai este solutia sa scoti antivirusul sau sa-l opresti (daca are optiunea).

| adreyashu explică (pentru Salontanul):

Pai scrie Dell inc la system manufacte
si optiplex 7010 la system model

| Salontanul a răspuns (pentru adreyashu):

Ti-am spus ca sunt mai multe variante. aia este denumirea computerului mie-mi trebuie placa de baza. Eventual scrie-mi ce procesor ai?

| adreyashu explică (pentru Salontanul):

Intel inside core i5

| Salontanul a răspuns (pentru adreyashu):

S-ar putea sa mearga. Poti sa faci o jmecherie. Sa-ti cumperi meoria care o vrei, o incerci (nu se intampla nimic) si o returnezi in 10 zile lucratoare (conform legii). Daca nu merge iti iei una cu frecventa mai mica (asta are 2400 Mhz). Nu te pot ajuta daca nu-mi dai denumirea placii de baza.

| adreyashu explică (pentru Salontanul):

Ok
mersi mult
Scuze daca te-am enervat happy

| Salontanul a răspuns (pentru adreyashu):

Nu m-ai inervat. Stai linistit. De asta sunt aici. Nu castig bani ca sa raspund. O fac din pura placere si-mi pare rau cand nu pot ajuta pe cineva.

| adreyashu explică (pentru Salontanul):

Inca ceva:
cand pun memoria in pc mi-o recunoaste automat?

| Salontanul a răspuns (pentru adreyashu):

Da. Numai sa n-o pui cu forta. Vezi care este pozitia corecta a santului si daca ai o perie de vopsit curata sa cureti slotul de memorie de pe placa de baza si cu o carpa curata sa stergi contactele de pe placuta de memorie. Ele mai oxideaza in timp. Ar fi buna o carpa ce nu lasa scame, de la sters ochelarii.