| Dutzubkeidubeudbhduxneiahbehsuhdjjxuhqgdudhesjsjud a întrebat:

Am nevoie de ajutor! Am vrut sa instalez un program de pe FL si imi zicea ca trebuie sa aleg un program prin care sa deschid acel program si am apasat din greseala pe Adobe reader, dupa am mai vrut sa mai instalez un program si tot pe Adobe reader m-a bagat. Imi poate spune cineva cum sa opresc acest lucru si de ce m-a pus sa aleg un program ca sa deschid fisierul?

4 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Probabil un iso, desi nu vad cum l-ar putea deschide AR.
Click dreapta pe fisier, mergi in proprietati, click pe Change (incercuit in poza) si selectezi programul care sa deschida tipul ala de fisier pe viitor.
https://ibb.co/KzNWWfx

| Dutzubkeidubeudbhduxneiahbehsuhdjjxuhqgdudhesjsjud explică (pentru LPCTSTR):

Imi mai poti spune de ce m-a pus sa aleg un program pentru a deschide fisierul

| LPCTSTR a răspuns (pentru Dutzubkeidubeudbhduxneiahbehsuhdjjxuhqgdudhesjsjud):

Pai, inca nu ne-ai spus ce extensie are fisierul.
In industria informatica, fisierele sunt un fel de container in care se pun datele pe mediul de stocare, astfel, calculatorul va sti ca datele de pe mediul de stocare apartin unui fisier, stie de unde incep bitii si unde se termina.
Acum, fisierele nu fac altceva decat sa stocheze datele. Ceea ce conteaza la ele este tipul de data pe care-l stocheaza si modul in care a fost pus acolo. Iar ceea ce face distinct intre fisiere este extensia. Windows vine la pachet cu programe care inteleg anumite extensii de fisiere, dar nu pe toate. Iar, pe langa cele deja existente, au venit oameni care au creat alte tipuri de fisiere sa stocheze date altfel, sa destandardizeze, sa ofere beneficii cu un format proprietar (de exemplu Word, care face. docx si iti asigura stocarea paginilor prelucrate). De asta, unele fisiere pot fi deschise numai cu programele care au algoritmi destinati sa prelucreze astfel de fisiere.
Tu ai zis ca ai descarcat de pe FL. Din ce-mi amintesc, acolo gasesti de la PDF, la format video si de la EXE la ISO-uri, deci este greu sa localizez ce tip de fisier ai pentru a-ti spune daca ai sau nu un program instalat ca sa-l deschida suita de programe deja existente in Windows.

| codrinmaestruldumelor a răspuns:

Tipul de fisier.iso este o arhiva de tip winrar, prin urmare daca il ai instalat, poti sa-l deschizi cu el