| Nicullet a întrebat:

Am o placa de baza VGA PCI Express ddr2, cu o placa video ddr2 512 mb cu 128 bit. Daca vreau sa inlocuiesc placa aceasta cu alta placa video, ca de excemplu Gigabyte NVIDIA GeForce GT 730, 2048MB, DDR3, 128bit, HDMI, DVI, VGA. O suporta? Va intalni defectiuni? Help!

Răspuns Câştigător
| YoChriss a răspuns:

Salut! Va trebui sa aflii exact numele placii de baza, si sa cauti pe site-ul producatorului specificatiile, sau sa imi spui mie si te voi ajuta cu placere. Cat despre placa video GT 730, este foarte buna si ti-o recomand pentru ca o am si eu. Si eu am avut inainte un DDR2 cu 512mb 128bit si am trecut pe GT 730 fara nicio problema. Cum am mai spus, depinde de placa ta de baza, dar si de sursa si HDD. HDDurile vechi pot avea probleme cu noile placi video, pentru ca pe ele se afla datele care merg la procesat placa video. Asigura-te ca ai Windows 7 si intra in My Computer>Propreties (dand click dreapta pe My Computer). Va trebui sa iti evaluezi sistemul, iar daca scorul HDD-ului va fi mai mare de 5.9, nu vei avea probleme. Pentru a nu fi mari diferente intre rami, procesor si placa video, vei avea nevoie de minim 3GB de ram si un dual core. Funda?

| Nicullet explică (pentru YoChriss):

Scorul hdd ului este de 5.9, 1,5 ram. Nu stiu unde vad mai multe informatii despre placa de baza

| Nicullet explică (pentru YoChriss):

Dual core, spune mi ce vrei sa stii despre placa de baza, mi am instalat Everest si sunt o multime de informatii despre ea.

| YoChriss a răspuns (pentru Nicullet):

Doar modelul placii de baza. Totusi, ai cam putini rami. eu am 3gb si tot are putin bottleneck (cand o piesa este prea puternica fata de celelalte). Pentru pc-ul tau iti recomand o placa video mai slaba, pentru a scoate toata puterea din ea. Daca optezi totusi dupa GT 730, nu o vei putea folosi la adevarata ei putere, din cauza ramilor. Poti sa-ti mai pui 2gb si abia apoi sa iti iei GT730-ul. Multumesc pentru funda!

| Nicullet explică (pentru YoChriss):

Vrei sa spui ca la 1.5 ram ai mei nu folosesc placa mea video la puterea ei maxima?

| YoChriss a răspuns (pentru Nicullet):

Exact. Noua placa video (GT 730) nu va rula la puterea maxima datorita ramilor.

| Nicullet explică (pentru YoChriss):

2gb ram costa aproape 2 milioane(pe eMAG) app sunt din tg jiu

7 răspunsuri:
| Nicullet explică:

Exemplu*