| kikebetico a întrebat:

Am șters din greșeală tot ce era în coșul de gunoi al Mac-ului meu, dar am citit că este aproape imposibil să le recuperez, este adevărat?

De asemenea, am văzut că unii oameni recomandă Disk drill și iboysoft data recovery for mac, le-a folosit cineva?

Vă mulțumim anticipat

1 răspuns:
| DaniTIRB a răspuns:

Daca stergi niste fisiere definitiv, ele inca raman acolo.
Cum adica? Le-am sters definitiv!
Nu le-ai sters definitiv, ele inca raman acolo, doar ca laptopul/calculatorul tau vede ca acolo sunt niste biti ( 10010001) dar ii ignora stiind ca acolo sunt fisiere sterse. Recomand sa te duci la un service care sa iti transforme toti biti de pe drive in fisiere. CEL MAI IMPORTANT ESTE SA NU INSTALEZI NIMIC! Instaland ceva, calculatorul tau suprapune fisierele aplicatiei peste bitii aceea (inloc de 10010001 devine 11011001). Spre exemplu daca aveai o filmare stearsa si instalezi o aplicatie. Cel mai probabil filmuletul o sa dispara complet, si daca nu, videoclipul o sa fie distorsionat.